Zámek Schönbrunn, letní rezidence panovníků

29.07.2008 11:37:00

Zámek Schönbrunn, letní rezidence panovníků

Zámek Schönbrunn, bývalá letní rezidence rakouských panovníků, je veliký zámek na okraji Vídně s krásným a rozlehlým parkem. Cesta k Schönbrunnu není obtížná, přímo před zámecký areál totiž vede metro. Jeho zastávka je dokonce krásně ztvárněna stylovým secesním pavilonem.


Ozdobnou branou se vstupuje do rozlehlého, téměř čtvercového nádvoří, které je uděláno tak, že vede oko příchozího přímým směrem ke střední části hlavního průčelí zámku. Zkušené oko zde ihned postřehne francouzský vzor - palác ve Versailles francouzského krále Ludvíka XIV. A skutečně nedostižným vzorem byl habsburským stavebníkům palác krále slunce nedaleko Paříže. I oni chtěli mít svůj monument, své Versailles. Proto nechali vytvořit projekt velkolepé barokní rezidence. Stavba se však nakonec protáhla a byla dokončena částečně podle jiných, částečně podle zredukovaných plánů. I tak však stojí zámek za vidění!


Hlavní vstupní nádvoří však málokdy uvidíte v celé jeho monumentální nádheře, často se zde totiž konají koncerty či jiná představení, a proto zde stávají jeviště či hlediště, nebo prostě jen tribuny.
Po obou stranách hlavního nádvoří se rozprostírají veliké areály budov, které sloužily různým účelům. Bylo zde například dvorní divadlo, stáje, konírny, ubytování pro personál a podobně. Dnes zde najdete návštěvnické centrum, obchody, občerstvení a další nezbytnosti pro provoz zámku se zahradami.


Čelní stranu nádvoří pak uzavírá průčelí samotného zámku. Uprostřed se nachází široké venkovní schodiště umožňující monarchům shlížet na své poddané či sestupovat obřadně do připravených kočárů. Dnes slouží především jako kulisa pro fotografování.
Všechny zámecké budovy mají příjemnou žluto-bílou barvu s jemnými ornamenty a vytvářejí tak krásné barokně-klasicistní prostředí. Všechna výzdoba a prvky jsou naprosto stylové, a tak se je vždy na co dívat a obdivovat. Také květinová výzdoba nikdy není pozadu za tou architektonickou.

 

Zámek je rozlehlý, můžeme dokonce říci obrovský. Projít ho celý by znamenalo strávit zde mnoho hodin a stejně to ani není možné. Návštěvnický okruh zahrnuje jen výběr toho nejlepšího. Příchozí vidí vstupní schodiště a sály, dále pak strohé až přísné komnaty císaře France Josefa a jeho choti císařovny Alžběty a dále pak reprezentativní sály zámku. Mezi ty se řadí především velký (zrcadlový) sál, kruhový čínský kabinet, salon Vieux-lacque, modrý čínský salon, malá a velká jídelna a desítky dalších. Většina překrásné výzdoby je v rokokovém stylu, často s dřevěným obkladem stěn, vzácným zlacením a intarziemi, rokaji a ornamenty.

 


K zámku patří také rozmanité a rozsáhlé zahrady spojující francouzský a anglický styl. V zahradách je také k nalezení zoologická zahrada, velký skleník s exotickými rostlinami (Palmenhaus), velký Gloriette s vyhlídkou na zámek a mnoho další pavilonů a atrakcí.

Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení