Tip na výlet: středověké německé město AMBERG

10.08.2008 16:40:00

Tip na výlet: středověké německé město AMBERG

Do Ambergu, středověké městské památky v německém Horním Falcu, se dostanete autem od Plzně, přes hraniční přechod Rozvadov/Waidhaus. Budete-li se držet směrovek na Norimberk, nemůžete po asi sedmdesáti kilometrech od hranic minout město Amberg.

 


V moderním předměstí lze zanechat nákupů chtivé rodinné příslušníky v nákupním centru s třemi supermarkety, z nichž jedno je specializované na elektrotechniku. Pro ty, kteří mají rádi historické památky, bude však silným zážitkem návštěva velmi pečlivě udržovaného historického městského centra.

 

Sevřeno městskými hradbami, s mnoha vstupními branami, zde leží na vejčitém půdorysu středověké město s mnoha architektonickými památkami, které naštěstí nebyly příliš poznamenány válečnými vřavami. Za návštěvu stojí především zámek, který se nachází poblíž jedné ze vstupních městských bran v opevnění. Pokud tudy vstoupíte do středověkého Ambergu, budete se držet při levém nábřeží a postupovat proti proudu řeky Vils, která město protíná. Přes její tok jsou vystavěny krásné dřevěné stylové mosty, na nábřeží stojí barevně sladěné hrázděné domy. Další zastávkou bude působivá městská radnice na centrálním náměstí Marktplatz. Zde se též vypíná k nebi 92 metrů vysoká věž gotické baziliky sv. Martina. Tato církevní stavba je věhlasná především soškou Madony z roku 1500. Po Georgestrasse, která vychází z centrálního náměstí neomylně dojdete jako většina návštěvníků ke klášteru sv. Jiří, který rovněž stojí za prohlídku. Zde je možné napojit se na okružní stezku vedoucí při hradbách a obchvacující v bývalém vodním příkopu - proměněném na par - celé historické centrum Ambergu. Zevrubná prohlídka architektury města zpestřená pár kopečky osvěžující zmrzliny zabere dvě až tři hodiny času. Když budete mít štěstí, zažijete i městské trhy (Marktplatz) nebo volně přístupnou prodejní výstavu minerálů v městském divadle (Schrannenplatz). Obejdete město a stanete opět poblíž zámku. A pokud budete s sebou mít děti, neměli byste je připravit o zdejší vyhlášenou atrakci: aquapark. Kurfiřtské lázně jsou právě na dohled.

 

Amberské Kurfiřtské lázně jsou velkým lákadlem pro české návštěvníky, kteří zatím dost podobných atrakcí v Čechách nemají. Ostatně jsou vyhlášené i v této části Německa. Setkává se zde celé Hornofalcko a široké okolí. V architektonicky výjimečné moderní stavbě byl vytvořen ráj milovníků mokrého živlu. Malým zázrakem je speciální fóliová střecha, která propouští sluneční paprsky v dostatečné míře i v třeskuté zimě. Kurfiřtské lázně najdete na okraji středověkého městského centra. V těsné blízkosti areálu protéká říčka Vils, která je dobrým orientačním bodem. Vedle Kurfiřtských lázní je i malé parkoviště. Lázně jsou otevřeny celoročně od devíti ráno do devíti večer. Jsou místem rodinných vodních hrátek. S výjimkou sauny a solária je vše v ceně vstupenky: vodní kanál, vodopády, jeskyně s vlnobitím, 82 metrů dlouhý tobogán, jeskynní akvárium, vřídla, tůně s masážními proudy, fitnes přístroje, bazény s ostrůvkem pro odpočinek, brouzdaliště pro neplavce (i s místem pro přebalení těch nejmenších).

Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení