S batohem na zádech po Šumavě

24.08.2008 19:22:00

S batohem na zádech po Šumavě

Nejen pro milovníky pěší turistiky nabízí „plíce Evropy nebo zelená střecha Evropy", jak je nazýván zalesněný pás Šumavy, ty nejkrásnější přírodní scenerie a krásy.

 

Tento pás, táhnoucí se podél hranic České republiky je asi 120km dlouhý a 45km široký. Na území Šumavy se nacházejí rašeliniště, mnoho ledovcových jezer a také zbytky pralesních porostů, které tvoří jádro Národního parku Šumava.
Národní park je jedním z nejvyhledávanějších míst nejen pro pěší , ale také pro cykloturistiku.
Po údolích i hřebenech hor se táhnou stovky kilometrů stezek, které nabízejí nekonečný prostor pro každého návštěvníka parku.

 

 

Na území Šumavy se nachází hned několik přírodních unikátů. Jedním z nich je Černé jezero, které se pyšní hned třemi nej. Je totiž největším, nejvýše položeným a zároveň nejhlubším jezerem na České straně Šumavy.
Nad hladinou jezera se tyčí 320metrů vysoká Jezerní stěna, naopak hluboko pod ním, na řece Úhlavě vznikla naše první přečerpávací vodní elektrárna.
Charakter krajiny dotváří četné, více či méně zachovalé historické památky, mezi něž patří například hrady Kašperk, Vimperk a Velhartice nebo také keltské hradiště Obří Hrad.
Dalšími, pro turisty velmi zajímavými místy jsou různá poutní místa, kostely a památníky.
V neposlední řadě stojí za zmínku již zmíněná vodní elektrárna na Čeňkově pile nebo velmi zajímavé plavební kanály: Vchynicko-Tetovský a Schwarzenberský.

 

Příznivci sportovních aktivit a vodních sportů mohou využít vodní nádrže Hracholusky nebo Lipenské přehrady. Na Lipně vznikl zábavně sportovní park Marina Lipno, kde se nachází přístaviště pro jachty, sportovní hala pro tenis, squash či bowling a také krytý plavecký bazén se subtropickou atmosférou.
Lipno je také oblíbeným místem pro sportovní rybaření.

 

Mezi další návštěvníky patří také milovníci kanoistiky, kteří se mohou vyžít na zajímavých místech na horních tocích Vltavy a Otavy. Vltava je celoročně sjízdná z Vyššího brodu. Pro náročnější vodáky je oblíbeným místem úsek na Otavě mezi Čeňkovou pilou a Rejštejnem. Na menších řekách Šumavy se dá mimo kanoistiky také raftovat.

 

Západní část Šumavy tvoří především Chodsko, místo s čistou a líbeznou krajinou plnou hlubokých lesů, okouzlujících malebných hájků a táhlých úbočí hor, které přímo vyzývají k nezapomenutelným romantickým vycházkám.
Díky vlídnosti a rozmanitosti krajiny i vstřícnosti místních lidí je Chodsko místo, kde najdete klid pro tělo i duši.
Chodsko je místo hojně navštěvováno vyznavači cykloturistiky, která díky síti dobře udržovaných silnic a stezek nabízí využití jak pro zkušené, tak i pro méně zdatné cyklisty.
Jedním z nejkrásnějších cílů cyklistů je město Domažlice a jeho okolí.

 

Ať už jste milovníci procházek po horách, nadšenci pro surfování či plachtění na jachtách, pokud chcete pozorovat zvířata a ptáky nebo si chcete zahoubařit, pro všechno toto je Šumava obrovský prostor, ve kterém je spousta příležitostí k trávení ať již víkendů, tak i delších dovolených.

Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení