Cestujeme po Slovensku: Klec hanby v Levoči

31.08.2008 13:16:00

Poměrně dosti výjimečná turistická rarita je k vidění ve východoslovenském městě Levoča. Na náměstí stojí železná klec, které se říká klietka hanby. Byl to pranýř, jakési středověké otevřené vězení, kam se po roce 1600 zavíraly povětrné ženštiny přistižené při nočních potulkách městem. Povětrnice byly vystaveny k vidění s cílem jejich všeobecného odsouzení a zavržení, ale někdy jim prý pobyt v klietce hanby dělal i slušnou reklamu...

 

V městě Levoča je však daleko víc turistických zajímavostí. Jedná se totiž o jednu ze zachovalých a nejkrásnějších městských rezervací středověku. Celé město je dosud obehnáno dochovalými, ale ještě ne úplně všude dostatečně na úrovni 21. století rekonstruovanými hradbami.
Nicméně vraťme se na náměstí. Významnou stavební památkou hned vedle klícky hanby je původně gotická radnice, přestavěná po požárech v polovině XVI. století, nepřehlédnutelná pro svá podloubí. V jejím sousedství stojí i zvonice z roku 1656 v italském renesančním slohu, rekonstruovaná rovněž po jednom z požárů. Věžové hodiny jsou z roku 1516 od vyhlášeného mistra Mikuláše.

 

Levoča mívala ve své slavné minulosti spoustu jiných mistrů rozličných řemesel. Dalším vyhlášeným byl řezbář Pavel z Levoči. Jeho největším dílem je vyřezávaný oltář, vysoký 18 metrů, široký 6 metrů. Byl restaurovaný v roce 1954 bratry Kotrbovými a tento řezbářský celek získal o čtyři roky později na světové výstavě v Bruselu v roce 1958 zlatou medaili. K vidění je v chrámu svatého Jakuba (vstupné 60 slovenských korun). Za žádnou cenu se nesmí fotografovat, obrázek legendárního oltáře Mistra Pavla z Levoči si lze opatřit na památku jen v drobném detailním foto "výřezu" reprodukovaném na vstupence do kostela...

 

Další levočské památky jsou hezky pohromadě kolem náměstí. Thurzovský dům ze začátku XVI. století dostal svou konečnou podobu v roce 1824 (sgrafitové průčelí je z roku 1904). Významnými stavebními památkami jsou klášter a kostely minoritů, ten starší, ze XIV. století, patří mezi nejrozsáhlejší gotické stavby na Slovensku.

 

Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení