Cestujeme po Slovensku: Važecká jeskyně

04.09.2008 13:43:00

Cestujeme po Slovensku: Važecká jeskyně

Mezi mnoha zpřístupněnými slovenskými jeskyněmi není Važecká jeskyně ani největší, ani nejrozsáhlejší. Leží při cestě do Vysokých Tater, v jejich podhůří, na pokraji podtatranské obce Važec. Stojí zato sjet na chvíli z dálnice a jako protiklad výstupu na velehorské velikány sestoupit na chvíli do podzemí zdejší jeskyně. Je pozoruhodná tím, že byla doložitelně útočištěm a obydlím pravěkých jeskynních medvědů. V říčních usazeninách v Kostnici, Hliněné chodbě a Kouzelné zahrádce nalezeny zbytky kostí prehistorických zvířat, zejména jeskynního medvěda.

 

Vstupné do Važecké jeskyně je stanoveno provozovatelem, Správou slovenských jaskyň, na 120 slovenských korun, což není za půlhodinovou procházkou podzemím o délce pouhých 235 metrů žádná "láce". Za možnost fotografování tu dokonce požadují silně přemrštěnou cenu 200 slovenských korun. Patrně je třeba splatit před dvěma lety nainscenovanou impozantní sochu jeskynního medvěda z umělého kamene, která je umístěna ve vstupní hale. Autorom dva a půl metru dlouhého a půl druhého metru vysokého medvěda "jako živého" je košický sochař Daniel Tatarka.

 

Jeskyně byla objevena v roce 1922 a částečně zpřístupněna o šest let později. Od roku 1954 byl pro veřejnost otevřen prohlídkový okruh. Zdejší podzemní jeskynní komplex vytvořil podzemní tok říčky Bílý Váh. Tvoří jej šedomodré vápence a světlé dolomity. Zajímavě pestrobarevná je průsvitná namodralá či matná žlutá krápníková výzdoba, zejména pozoruhodný je dva metry vysoký a 80 cm široký krápník v Húskově síni (pojmenována po jeskyňáři). Pozoruhodné jsou krápníkové výzdoby Jezírkové síně s Korálovým jezírkem, Zbojnické komory a Galerie.

 

V některých částech prohlídkové trasy jsou vidět i odbočky do přilehlých prostor, které se pyšní také zdobnými krápníky (Objavná chodba, Kamenný dóm). Pro údajně nízkou výšku jsou však veřejnosti nepřístupné. Prohlídková trasa by mohla mít při troše dobré vůle jeskyňářů i dvojnásobnou délku. Před koncem prohlídky jeskyně stojí osamoceně krápníky. Dostaly název Tři sestry. Nad nimi je nádherný závoj ze stalagmitů a po stěnách jeskyně "tečúce prúdy".
Podzemní vody Važecké jeskyne vyúsťují na povrch vyvěračkou Teplica poblíž parkoviště před jeskyní a vlévají se do nedalekého Bieleho Váhu.

Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení