Turistický klenot v srdci západočeského kraje lázní

09.09.2008 14:24:00

Turistický klenot v srdci západočeského kraje lázní

Starobylé město Cheb leží v nejzápadnější části České republiky, těsně u hranic s Německem. V jeho blízkosti se nachází Město Cheb
Turistický klenot v srdci západočeského kraje lázní.několik slavných lázeňských měst, např. Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a další.


Cheb paří v posledních letech mezi nejčastější turistické cíle v širokém okolí. K jeho kladům se počítá i dobrá silniční a železniční dostupnost, město je dopravním uzlem okolí.


Rozlehlé a zachovalé historické centrum má hodně co nabídnout. Uprostřed města se rozkládá velké hlavní náměstí Krále Jiřího z Poděbrad s dvěma středověkými kašnami. Okolo náměstí stojí souvislá zachovaná řada historických domů, vzácnost, která je k vidění jen v nemnoha dalších městech Čech. Ústřední polohu na náměstí zabírá skupina malých historických domků známých jako Špalíček. Kromě několika soukromých bytů a dalších nepřístupných prostorů nabízí tato památka i kavárnu s barem k příjemnému posezení a několik obchůdků. S vysokou věží je na první pohled rozpoznatelná reprezentativní budova bývalé radnice, kde dnes sídlí oblastní galerie se stálou sbírkou českého i evropského umění. Za Špalíčkem v rohu náměstí stojí budova chebského muzea nabízející nejvíce zajímavostí z historie Chebu i zdejšího kraje. Celé náměstí je lemováno mnoha a mnoha kavárnami a restauracemi, které zvou k posezení v letních předzahrádkách.


Ihned za náměstím přivítá návštěvníky gotický farní kostel sv. Mikuláše, který se od srpna 2008 opět pyšní novými vysokými špičkami na věžích. Každá z obou vysokých jehlancových střech je 26 metrů velká.


Nejvýznamnější památkou Chebu je chebský hrad neboli císařská falc, jejíž původ sahá do doby před více než tisíci lety a jejíž hlavní části postavili v 11. a 12. století. K vidění je zde slavná černá věž, z níž se naskýtá výhled na celé město i okolí, bývalý císařský palác s pětidílnými sdruženými románskými okny a především vzácná dvojpatrová románsko-gotická kaple sv. Erharta a Uršuly.


V Chebu je ale k vidění mnohem víc. Z několika dalších kostelů vznikly výstavní prostory. Několik náměstí a náměstíček s kašnami mohou být cílem procházky, stejně tak i městské divadlo obklopené parkem. Lze se projít kolem bývalých městských hradeb, nebo navštívit byvší Klášterní zahradu.


Hlavní nákupní ulice a zároveň místní korso vede od vlakového a autobusového nádraží na hlavní chebské náměstí. Kromě toho existuje ale ještě možnost projít se podél řeky Ohře v oblasti zvané Poohří, která byla v roce 2006 nákladně opravena a renovována v rámci přeshraniční česko-německé krajinné výstavy jako odpočinková a klidová zóna nedaleko centra města. Kromě cestiček, laviček a kavárny zde vznikl nový most přes řeku, vyhlídková věž, několik altánků a například i přírodní divadlo a dětská hřiště. Místo určitě stojí za návštěvu, pro každého je zde něco k vidění a je zde také možnost dojít k nedaleké přehradě Skalka, na níž se provozují plavby lodí.


Cheb se neustále snaží rozšířit počet zpřístupněných objektů. Proto se před několika lety započalo s rekonstrukcí bývalého františkánského kláštera, kde si nyní lze prohlédnout vzácnou křížovou chodbu, rajský dvůr a také cenný gotický kostel. Přímo za klášterem pak již zmíněnou Klášterní zahradu.


Aby toho nebylo málo, nedaleko města leží dvě přehradní nádrže (Jesenice a Skalka) s možností rekreace, četná lázeňská města, hrady, zámky, přírodní památky. Naskýtá se také příležitost k návštěvě Německa (například historického městečka Waldsassen).


Cheb je skutečně ideální místo jak pro jednodenní výlet, tak dobrý typ pro delší pobyt či dovolenou.

 

Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení