Okolo hradu Pražského zahrady královské

24.09.2008 16:57:00

Okolo hradu Pražského zahrady královskéPražský hrad obklopují zahrady nejpozději od šestnáctého století. Po mnoho let však byly veřejnosti uzavřeny. V posledním desetiletí dvacátého století se však postupně všechny opět po rekonstrukcích otevřely pro potěchu místních i vzdálených příchozích. Zahrady okolo Pražského hradu si pro pořádek lze rozdělit do dvou skupin. Na severní straně Hradu je to Královská zahrada (s Letohrádkem), Jelení příkop a zahrady v areálu Jízdárny Pražského hradu. Na jižní straně je to potom celá dlouhá řada zahrad propojených jako korálky na niti.


Nejznámější a největší zahradou je Královská zahrada na severní straně Hradu oddělená Jelením příkopem. Vstupuje se do ní z ulice U Prašného mostu, která vede, jak jinak, od Prašného mostu. Vstup je zdarma, takže račte vstoupit.


Upravené a udržované záhony plné různých květin Vás povedou do nitra této úzké, ale mimořádně dlouhé zahrady. Po levé straně Vás bude zeď neustále oddělovat od ruchu okolního města, naopak po pravé straně budete v mezerách mezi vegetací neustále pohlížet na různé části Pražského hradu. Ve stínu staletých gigantických korun stromů tu čekají lavičky právě na Vás, až se posadíte.


Zahrada je, jak již bylo řečeno, úzká a dlouhá a na jejím konci jako určitý cíl cesty čeká jedna z nejkrásnějších renesančních staveb mimo území Itálie slavný Královský letohrádek, známý též jako letohrádek Královny Anny. Podélná dvojpodlažní stavba s arkádovým ochozem v přízemí a terasou v prvním patře a zvláštně prohnutou stanovou střechou, je zdobena ornamenty, reliéfy a malbami. Patří určitě mezi nejnádhernější stavby celé Prahy. Není ale v zahradě stavbou jedinou. Patří sem ještě tzv. Velká míčovna a Lví dvůr. Za letohrádkem pak ještě můžete navštívit Chotkovy sady. Z nich, i z terasy u letohrádku, se otevírá krásný výhled na Prahu, Pražský hrad i dolů do Jeleního příkopu.


Naproti Královským zahradám přes ulici U Prašného mostu se nalézá areál Jízdárny Pražského hradu. Kromě galerie zde můžete navštívit menší barokní zahradu s jedinečným pohledem na katedrálu sv. Víta.


Za Pražským hradem nezapomeňte ještě sestoupit do nově upraveného a zcela zpřístupněného Jeleního příkopu, který nabízí mimořádně klidnou a nerušenou procházku v parku plném vzrostlé a stinné zeleně. Vstup je také zdarma. Před Pražským hradem se nachází několik zahrad. Zcela průchozí je Zahrada Na valech, která spojuje Hradčanské náměstí před Hradem a Staré zámecké schody za Hradem. Výhled z ní patří mezi ty nejkrásnější na světě! I ta je přístupná zdarma, platí se jen do zahrad pod Hradem (Ledeburská, Kolovratská, Fürstenberská atd.).


Foto z: http://www.palacovezahrady.cz

Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení