Peníze z EU pomohou turistice

01.11.2007 15:24:00

Peníze z EU pomohou turisticeLiberecký kraj chce s pomocí evropských fondů podpořit rozvoj turistiky, jako jednoho z klíčových odvětví. “Připravuje proto Integrovaný projekt Libereckého kraje v oblasti cestovního ruchu,” informovala mluvčí krajského úřadu Eva Markgrafová.

Peníze na podporu projektů chce kraj čerpat z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, kde bude v letech 2007 až 2013 k dispozici přes 656 milionů eur (zhruba 18 miliardy Kč), z toho 22 procent na cestovní ruch.

Podle libereckého hejtmana Petra Skokana je třeba především zvýšit kvalitu služeb. Kraj proto nechce tolik podporovat výstavbu nových zařízení, ale hlavně zlepšení služeb v těch nynějších. Právě úroveň služeb i ubytovacích zařízení totiž návštěvníci kraje často kritizují. “Zlepšit by se měla i kvalita personálu či navigace,” řekl hejtman.Projekt by měl pomoci zlepšit také propagaci kraje jako vyhledávaného turistického cíle. Záměr proto mimo jiné počítá s vytvořením nabídkového katalogu pro cestovní kanceláře. Dotace chce kraj také čerpat na rozvoj internetového informačního portálu pro turisty a slevové turistické karty Benefit. Připravuje se i soupis potenciálu cestovního ruchu a ubytovacích zařízení a také jejich regionální certifikace.

Liberecký kraj je spolu s Karlovarským nejmenší v Česku, přesto má v zemi čtvrtou nejvyšší kapacitu ubytovacích zařízení. Lépe je na tom jen hlavní město, Jihočeský a Královéhradecký kraj. Více než polovina z 40 600 lůžek je v hotelích a penzionech. Nejvíce lůžek, 35 procent, je přitom na Semilsku, nejméně jich má Liberecko, tam je ale většina hotelů vyšší kategorie. V loňském roce se v kraji ubytovalo 802 500 hostů, což bylo o 4,5 procenta více než v roce 2005, 30 procent návštěvníků představují cizinci, hlavně Němci, Poláci, Dánové a Nizozemci. Turistika patří k prioritám kraje, zaměstnává kolem 8500 lidí. Zatímco ubytovací kapacity v kraji jsou podle Skokana dostatečné a není třeba je dál výrazněji rozšiřovat, ostatní služby pokulhávají. Kraj potřebuje dobudovat síť sportovních a kulturních zařízení, která zatím v některých lokalitách výrazně chybí. Turisté také stále kritizují kvalitu silnic a chybějící parkoviště i nedostatečné značení turistických cílů. I to by se podle hejtmana mělo v příštích letech za přispění evropských fondů zlepšit.

Zdroj: www.czechtourism.cz
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení