Český Krumlov letos oslavuje

07.11.2007 10:38:00

Český Krumlov letos oslavujeČeský Krumlov letos slaví. Je to totiž přesně 15 let, kdy byla historická centra těchto měst jako první z České republiky zapsána na prestižní Seznam dědictví UNESCO. A tak je důvod k letošním oslavám opravdu pádný.

V Českém Krumlově se rozhodli toto půlkulaté jubileum připomínat v průběhu celého roku, ale pomyslný vrchol oslav přichází právě teď na podzim. „Chceme, aby si především místní lidé uvědomili, v jakém pěkném společenství se Český Krumlov nachází, a aby si oni sami co nejvíc oslavy užili.

A právě proto byla vyhlášena zajímavá soutěž s názvem Děti pro UNESCO – UNESCO dětem, vyhlášená v polovině září. „Vyzvali jsme školní kolektivy, aby vytvořily netradičního průvodce městem pro děti. Záleží jen na invenci a nápaditosti žáků, jakou formu zvolí,“ upřesňuje místostarostka Zikmundová s tím, že podmínkou soutěže je, aby žáci uměli svoje dílo veřejně představit. Děti z krumlovských základních škol by měly netradiční průvodce vytvořit do poloviny listopadu a v den zápisu města na Seznam UNESCO, tedy 4. prosince, slavnostně prezentovat veřejnosti. „Chceme, aby děti skrze tuto zábavnou práci poznaly své krásné město, jeho památky a bohatou historii,“ doplňuje Zikmundová.

Městský pěvecký sbor Perchta společně se Smyčcovým orchestrem Český Krumlov se už chystá na slavnostní provedení Mše Jiřího Pavlici v pátek 30. listopadu. Právě tento den totiž odstartují Barokní nocí na náměstí Svornosti hlavní oslavy, které vyvrcholí v úterý 4. prosince, což je datum zápisu Českého Krumlova na Seznam dědictví UNESCO. Patnáct let ve společenství nejkrásnějších a nejcennějších míst světa oslaví především žáci a studenti krumlovských škol, ale jejich koncertům, divadelním představením a výtvarným počinům bude předcházet řada odborných setkání: Například říjnový Česko německý workshop UNESCO, nebo Valná hromada sdružení České dědictví UNESCO na konci listopadu. Právě České dědictví UNESCO sdružuje česká města a obce, na jejichž území se nachází památka zapsaná na Seznamu dědictví UNESCO.

Krumlováci tedy mají co oslavovat a jejich radost s nimi může sdílet každý: stačí si na internetu nakliknout www.ckrumlov.cz/unesco, a pak už jen vybírat z dlouhé a pestrobarevné nabídky.

V Českém Krumlově se však nebude koncem roku oslavovat pouze zápis na seznam UNESCO. Dostatečným důvodem pro několikatýdenní oslavy bude blížící se advent, vánoční svátky a příchod nového roku. Počínaje první adventní nedělí, která připadá na 2. prosince, začne ve městě program oslav, jehož součástí budou v průběhu celého prosince již tradiční trhy na náměstí, slavnostní rozsvícení vánočního stromku, Medvědí Vánoce či Ježíškova pošta. Bohatý program adventu a Vánoc v českém Krumlově na Vás čeká na www.ckrumlov.cz/advent2007.
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení