Skanzen s vodním mlýnem

09.11.2007 20:52:00

Mezi nejatraktivnější turistická lákadla v jižních Čechách se už brzy zařadí středověký vodní mlýn v Hoslovicích na Strakonicku. Obnova nejstarší památky svého druhu v Čechách, která patří Jihočeskému kraji, skončí ještě letos. Mlýn s unikátním dubovým kolem se stane prvním skanzenem v regionu. Pro návštěvníky se otevře už na Vánoce, oficiálně začne fungovat až na jaře.
Řemeslníci nyní opravují roubenou světnici a obytné části mlýna s pecí a černou kuchyní. Před dokončením je i oprava krovu mlýnice. Nové je vodní kolo na vrchní vodu, která poteče z rybníka nad mlýnem. Obnoveny už jsou stáje a stodola s původními došky.

Celou rekonstrukci spočítali odborníci na sedmnáct milionů korun, které zaplatí kraj spolu s dotací od státu a Evropské unie. Mlýn byl funkční až do sedmdesátých let minulého století. Poslední majitel František Harant v něm bydlel až do své smrti v roce 2004. Mlýn poté koupil Jihočeský kraj a do správy jej předal Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích, jehož je zřizovatelem. Vodní mlýn je v historických dokladech zmiňován v 16. století. Potvrdil to i dendrologický průzkum, podle nějž byly stromy, které jsou použité v konstrukci nejstarší části mlýna, pokáceny v letech 1568 či 1569. Je však možné, že je stavba ještě o několik století starší. “V souvislosti s mlýnem jsme nyní objevili v archivu letopočet 1352, ale musíme to ještě ověřit,” upřesnil ředitel Muzea středního Pootaví Miroslav Špecián.

Unikátní je například jednoduché zařízení s jedním mlýnským kamenem, násypkou a ostatními potřebnými součástmi. V mlýně se zachovalo i původní vybavení včetně nábytku a střechu kryjí původní došky.

Památkářům se přitom před časem podařilo objevit cenné stavební prvky. “Objevili jsme i středověký mlecí kámen, který by mohl být jedním z nejstarších artefaktů ve mlýně. Vše nám objasní až odborníci,” potvrdil Špecián. Mlýn je podle něj cenný i tím, že jeho původní majitelé všechny věci, které už dosloužily, střádali.

K dokončení obnovy areálu je nutné upravit přístupovou cestu, přikrýt střechu budovy mlýna, upravit zahrádku. Uvnitř mlýna je třeba osadit mlecí zařízení. Hotové jsou už stáje s doškovou střechou, za nimi stojí stodola se stejnou střechou a starým žentourem, kam bude řemenem připojena mlátička.

“Když jsme sem přišli, mohly se ve mlýně točit maximálně pohádky o čertech, teď to může už být i o mlynářích. Při rekonstrukci se také objevily problémy, firma nestihla objednat žito, a proto bude střecha mlýna z rákosu. Ten po zhruba dvaceti až třiceti letech vyměníme za žitné došky,” řekl Štangl.

Zdroj: http//:www.czechtourism.cz
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení