Karlův most: plán oprav až do roku 2020

30.09.2007 14:38:21

Karlův most: plán oprav až do roku 2020Jedna z dominant Prahy - Karlův most - má před sebou novodobou historickou etapu. V příštích letech projde důkladnou opravou. Zároveň s ní bude probíhat archeologický průzkum. Most zůstane během oprav přístupný návštěvníkům v celé délce, jen v některých místech bude průchod zúžen. Veřejnosti se tak naskytne ojedinělý pohled na to, jak opravy mostu vypadají.

Náklady na první etapu oprav budou stát 222 381 345 korun, které město plně hradí z vlastního rozpočtu. Ze sbírky na Karlův most. která trvala od 1.9. 2001 do 30.9  2003, uspořádané pod záštitou Ministerstva vnitra, bylo vybráno 8 263 600 Kč. Tyto peníze musely být prostavěny do konce roku 2005 a byly použity na zabezpečení základů pilířů č. 8 a 9 proti podemletí.

Mostovka Karlova mostu, část mostní konstrukce, která nese vrstvy vozovky a chodníků, byla naposledy otevřena v 60. letech minulého století a vyplněna betonem. Nyní je nutná její rekonstrukce, protože hydroizolace už dávno netěsní a voda pronikající do mostu poškozuje celou konstrukci i vnější plášť. Navíc se projevují vlivy solení, které sice bylo zakázáno už před mnoha lety, ale sůl v mostě a v kameni stále zůstává.

Během oprav zůstane most průchozí, v některých místech podle postupu prací bude průchod zúžen, pro návštěvníky však bude ponechán prostor široký téměř čtyři metry. Chodce v těchto místech od staveniště oddělí stěna, jejíž horní část bude průhledná, takže umožní Pražanům i turistům nahlédnout, jak oprava probíhá.

Současně s opravami bude se uskuteční archeologický průzkum na předmostích a v prostoru Staroměstské mostecké věže, který mají na starosti pracovníci Národního památkového ústavu. Sochy na mostě budou pod trvalým dozorem a pokud se bude v jejich blízkosti pracovat, budou chráněny zástěnami.

Na každé straně mostu budou umístěny tabule, které poskytnou v několika jazycích návštěvníků základní informace o opravě a aktuální orientační schéma pěší trasy po mostě. O průběhu oprav bude také veřejnost pravidelně informována prostřednictvím médií.

Po skončení první fáze opravy, která by měla být hotova 11. června 2010, bude následovat druhá, během níž projde rekonstrukcí kamenný plášť mostu. Práce na této velmi náročné etapě budou podle odhadu trvat 8 až 10 let.

Více informací:
http://www.praha-mesto.cz, zdroj: www.czechtourism.cz
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení