Předávání betlémského světla

22.11.2007 19:06:00

Předávání betlémského světlaK Vánocům v Horní Plané na českokrumlovsku již tradičně patří Živý Betlém. Koná se pravidelně od roku 1995 vždy v předvečer Štědrého dne 23.prosince. Poprvé byl uveden ve dvoře Rodného domku Adalberta Stiftera a od roku 1996 se koná na náměstí u kostela sv. Markéty.

Příběh o narození Ježíška uvádějí obyvatelé Horní Plané pro radost ze setkání a pro radost sobě i dalším lidem. Představení se odehrává po setmění pod širým nebem, tajemnou atmosféru scény navozuje osvícené prostranství s kostelem a vytvořenou kulisou stáje s jesličkami. Hodinové představení tvoří oživlé výjevy z Betléma v čase Ježíšova narození a zpěv vánočních písní a koled. V betlémském sboru a v rolích Marie, Josefa, vypravěče, betlémských občanů, andělů, Tří králů s družinami a pastýřů účinkuje několik desítek dospělých i dětí a místní smíšený pěvecký sbor Musica Viva.
Na závěr si mohou všichni zažehnout plamínky Betlémského světla, které do Horní Plané pravidelně od roku 1990 přiváží Sbor dobrovolných hasičů.
Po skončení živých obrazů nahradí herce dřevěné figury tradičních postav a betlémské zátiší zdobí hornoplánské náměstí až do Tří králů.
Na uskutečnění a zorganizování se kromě účinkujících podílí vždy ještě řada sponzorů a nadšených lidí, kteří šijí kostýmy, zajišťují ozvučení a osvětlení, zapůjčují živá zvířata, darují dřevo na oheň, připravují občerstvení, pomáhají s instalací kulisy stáje, s přepravováním různých nezbytností, či jinak pomáhají.
Živý Betlém podporuje Město, KIC a farnost Horní Planá a každoročně se najdou rovněž ochotní dárci dobrot pro účinkující děti i dárci tradičně dobrého vánočního cukroví a horkého čaje a punče pro všechny příchozí na zahřátí.
Zdroj: www.czechtourism.cz
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení