Turisté si oblíbili Temelín

11.02.2008 10:15:00

Turisté si oblíbili TemelínNávštěvnost Temelína i Dukovan rok od roku roste. Temelín už totiž není jen předmětem politických šarvátek mezi českou a rakouskou stranou, ale nově i turistickou destinací. Jen v roce 2007 navštívilo Temelín rekordních 26 875 návštěvníků. I proto elektrárenský gigant ČEZ otevřel poprvé v historii stánek na brněnském veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2008, který se konal v lednu.

“Je to dobrý marketingový tah. Ve vyspělých státech je běžné, že velké koncerny zpřístupňují lokality veřejnosti,” řekl Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Jak Temelín, tak i Dukovany navštěvují především studenti. Zajímavostí je, že více než dvacet šest procent zájemců je z Rakouska. “Je to logické. Právě kvůli sporům ohledně Temelína se ČEZ snaží zpřístupnit elektrárnu Rakušanům a ukázat jim, jak funguje,” dodal Petr Spilka, mluvčí Dukovan. Lze se dostat i dovnitř Dukovan nebo Temelína. Vyžaduje to ale zvýšenou bezpečnost. “Návštěvníkům musí být nad 15 let a musí mít s sebou speciální ostrahu,” řekl Spilka.

Pozadu nezůstávají ani další velké firmy. Třeba Vítkovické železárny nabízejí návštěvníkům prohlídkové trasy, v jejichž rámci si mohou zájemci prohlédnout historické pece. “Pro budoucí studenty technologických nebo strojírenských oborů zařizujeme prohlídky i těch plně funkčních pecí. A zájem o jejich návštěvu je veliký,” uvedla mluvčí železáren Eva Kijonková.

Hornické muzeum s přístupem do šachty nabízí rovněž Ostravsko-karvinské doly (OKD). “Tam, kde se pracuje, je však přístup nemožný,” řekla mluvčí OKD Věra Breiová.

Okamura upozorňuje, že hitem v zahraničí je Černobyl. “Lidé dostanou masky, gumové boty a dozimetry, aby se každý mohl sám ujistit, že je radiace v černobylské zóně stále vysoká. Normální úroveň radiace je asi dvakrát nižší,” dodal.

Zdroj:
http://www.czechtourism.cz
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení