Mlýn v Hoslovicích opět klape

25.02.2008 11:00:00

Mlýn v Hoslovicích opět klapeMezi nejstarší ucelené a v místě dochované stavby v Čechách patří vodní mlýn v obci Hoslovice (Podhoslovičky) na Strakonicku. Proto se zastupitelstvo kraje rozhodlo vybudovat zde první jihočeský skanzen, tedy základ budoucího většího skanzenu.

Budovy mlýnu a celé zařízení byly poměrně v dobrém stavu, protože mlýn sám byl v provozu ještě na konci 70. let minulého století a budovy byly obydlené až do roku 2004, kdy zemřel poslední majitel Karel Harant. Rekonstrukce areálu si přesto vyžádala téměř 18 milionů korun.

"Vzhledem k jedinečnosti dnes již zachráněného hoslovického mlýna je možné očekávat, že se tato kulturní a technická památka stane atraktivním turistickým cílem," vyslovuje přání ředitel strakonického muzea. "Chceme areál využívat k představování tradičního života na venkově, od ukázek chovu drobného hospodářského zvířectva až po řemesla, zemědělskou malovýrobu a místní zvykosloví. Uvažujeme o tom, že do areálu o rozloze jednoho hektaru přestěhujeme i drobné vesnické stavby, například špýchar, včelín a boží muka."

Celý mlýn od náhonu přes vantroky a mlýnské kolo je již v chodu. V Hoslovicích opět klape jeho soustrojí, mohl by opět mlít obilí a mleči na dvoře by se mohli posilňovat mázem piva, zatímco mlýnská chasa bude odnášet jeden pytel obilí za druhým. Doba je ale poněkud jiná, a tak mlýn sice bude klapat i nadále, ale jen jako ukázka toho, jak to kdysi na řekách, rybnících a potocích chodívalo. "

Pro veřejnost bude celý areál zpřístupněn od nové turistické sezony na přelomu března a dubna 2008. Zbývá ještě dodělat některé drobnosti, například dovybavit kuchyni a také se počítá se stavbou parkoviště pro zhruba deset aut, informačního střediska s občerstvením a sociálním zařízením.

Zdroj: http://www.czechtourism.cz
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení