Romantický výlet dlouhý 63 km

08.04.2008 21:25:00

Romantický výlet dlouhý 63 kmTento výlet nezačíná na žádném konkrétním místě a nemá také jednu jedinou možnou trasu. Romantický výlet, na který vás chceme pozvat, můžete absolvovat nejpohodlněji autem, můžete však také vyrazit na kole.

Okruh lesy a krásnou přírodou je nejlépe začít asi v městečku Lázně Kynžvart. Do tohoto malého městečka na pomezí Slavkovského lesa se nejlépe dostanete ze silnice první třídy č. 21 spojující Cheb a Mariánské lázně. Nebo též železnicí, jež spojuje dvě zmíněná větší města.

První zastávku na cestě lze udělat hned v samotném městečku, přesněji na jeho pokraji. Nezveme vás na slavný Kynžvartský zámek, tam se vypravíme možná někdy v budoucnu. Na vysokém kopci nad lázeňským městem se rozkládá zřícenina hradu Kynžvart a hned na protilehlém vrcholu se nachází pozůstatky švédských vojenských valů z Třicetileté války. Auto zanechte na okraji města někde u silnice č. 212 vedoucí do lesů směrem k hoře Lesný (983 m. n m.). Orientačním bodem vám bude městský hřbitov, okolo něhož po pravé straně vede cesta vzhůru do sedla mezi Zámecký vrch (na kterém naleznete zříceninu hradu) vysoký 824 m. a ještě vyšší kopec jménem Valy s výškou 866. Cesta vás docela pohodlně dovede pod zámecký vrch, kam když vystoupáte, můžete si užít pěknou prohlídku zřícenin velkého hradu a také výhled na krajinu ležící dole pod kopcem. Svou nadmořskou výškou patří mezi nejvýše položené hrady celé České republiky.

Rozhodnete-li se vystoupat ještě na vrchol s bývalým švédským ležením, čeká vás sice mnohem náročnější výstup, ale výhled do dálky je pak mnohem krásnější a rozhodně stojí za vidění.

Cesta pak pokračuje zpět přes město a opět nahoru po silnici č. 211 směrem na Kladskou. Hlavní atrakcí, kterou zde naleznete (vyjma možnosti občerstvení v restauraci a penzionu) je naučná stezka vinoucí se po dřeveném chodníčku okolo Kladského rybníka. To je zastavení, které by si ve zdejším kraji určitě neměl nikdo nechat ujít. Od parkoviště u budovy označované jako zámek Kladská stačí přejít silnici a hned vstoupit do prostředí kladských rašelin. Ty jsou označovány jako tajga. Není však třeba se ničeho bát, pohodlný bezbariérový chodníček s lavičkami pro odpočinek vás povede okolo vodních břehů, přes potůčky a lesem zpět na silnici, po které se stačí kousek vrátit k výchozímu místu.

Pozorování ještěrek, ptáků a procházka lesem představuje skutečně krásný zážitek. Nezapomeňte si prohlédnout několik zdejších domů ve stylu švýcarských roubených statků.

Naše putování pak pokračuje směrem do vesnice Mnichov. Cestu lesy vystřídá od vesnice Prameny silnice klikatící se v údolí potoka. Samotný Mnichov potom při zastavení nabízí velký barokní kostel s vysokou věží a smírčím křížem před vchodem. Kostel bývá zavřený, ale smírčí kříže leží volně v krajině a můžete si je volně prohlížet. Zde je jich celá řada, máte-li je rádi, určitě neváhejte projít místní okolí. Kousek za vesnicí také naleznete zříceninu kaple.

Nyní přichází asi nejkrásnější ale určitě nejromantičtější část celé cesty. Silnice z Mnichova do Bečova nad Teplou se klikatí úzkým a hlubokým údolím stejnojmenné řeky – řeky Teplé. Projíždět tudy jde jen pomalu – to je ale dobře, neboť jen tak si vychutnáte okolní skály, příkré svahy, mohutné staré stromy a proplétající se koryto reky Teplé. Spolu se silničkou se v úzkém údolí tísní ještě železniční trať – příznivá zpráva pro milovníky vláčků – lze se dopravovat též vlakem.

Silničku můžete projet buď celou a za svůj cíl tak zvolit město Bečov nad Teplou, nebo můžete po asi třech kilometrech odbočit doprava, směr vesnička Tisová. Před jednou obzvláště prudkou zatáčkou se rychle objeví ukazatel a hned za zatáčkou pak úzká odbočka velmi ostře doprava. Pak vás čeká stoupání po asfaltové cestě lesem, skrze něj se nicméně otevírá několik krásných průhledů ze skály dolů do lesnatého údolí. Podaří-li se vám zastavit, určitě si udělejte přestávku, na skálu u silnice vystupte a pokochejte se jedinečným výhledem na dno údolí s tratí. Když budete mít štěstí, uslyšíte zahoukání a projede vláček.

Rozhodnete-li se pokračovat po silnici v údolí, čeká vás ještě několik dalších nádherných kilometrů územím nikoho – územím lesa, kapradí a lesní říčky. Je velká škoda, že se téměř nikde nedá cestou zastavit. Na konci cesta se náhle zjevuje městečko Bečov nad Teplou. Pro každého výletníka či turistu je takové místo ideálním cílem. V Bečově se totiž nachází zámek a hned nad ním stojí hrad tyčící se na skále. I samotné městečko stojí za procházku, která láká návštěvou kavárny nebo restaurace.

Největší slávu přinesl místu zámek, který opatruje slavný relikviář svatého Maura. Významnou středověkou církevní památku. Jedná se o dřevěnou truhlici tvarem podobnou domu se šikmou střechou. Dřevěné jádro je pokryté zlatými pláty, drahokamy a reliéfní výzdobou. Celek patří svou hodnotou mezi nejcennější předměty v České republice.

Na zpáteční cestu máte možnost vydat se opět údolím řeky Teplé a ještě jednou si tak vychutnat romantickou jízdu, nebo můžete vyrazit z Bečova okolo Šibeničního vrchu (629 m. n m.) s bývalým popravištěm směrem na Chodov a Měchov a dále do Otročína. Tam byste také dojeli, pokud byste odbočili ze zmiňované cesty do Bečova směrem do Tisové. Nyní se tedy obě navrhnuté trasy opět spojili a vy můžete pokračovat přes Holý kopec (690 m) směrem na městečko Teplá. Celá tato krajina vytváří jakousi náhorní oblast, v níž naleznete mnoho míst s krásnými výhledy přes lesy a údolí na daleké obzory.

Město Teplá tvoří další z míst, kde si můžete udělat delší přestávku, protože poskytuje možnosti občerstvení, kterých malé vesnice v krajině mnoho nenabízí. Za prohlídku stojí nejvíce nedaleký starý premonstrátský klášter Teplá. Jeho původ sahá až do 12. století, kdy jej založil šlechtic jménem Hroznata. V jeho areálu uvidíte během prohlídky mohutnou středověkou baziliku, velkou knihovnu a mnoho krásných sálů. Kolem budov kláštera se rozkládá velký park se starými vzácnými stromy. Konečně v budovách okolo kláštera sídlí hotel s restaurací a kavárnou. Za územím kláštera najdete také velké golfové hřiště.

Z města nebo od kláštera Teplá se můžete vydat po některé silnici zpět na Mnichov a dále Lázně Kynžvart, kde naše cesta začala, nebo můžete zvolit cestu do nedalekých Mariánských Lázní, na opačnou stranu pak směrem na Toužim či na Úterý.

Cesta vede mimořádně krásnou a zachovalou přírodou, krajinou, která je minimálně obývána a využívána, proto si zachovala až do dnešních dnů mnoho opravdového přírodního kouzla, které v intenzivně využívané krajině můžete jen těžko zažít. Pokud se přidržíte trasy, která zde byla popsána, bude výlet přibližně 63 km dlouhý. Šťastnou cestu!
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení