Dovolená na kole

15.04.2008 15:51:00

Dovolená na koleCyklistika rekreační a poznávací po cyklostezkách či lesních nebo dokonce horských cestách je lékaři i psychology velmi doporučovanou aktivitou pro volný čas.

Pokud patříte mezi ty, kteří o cykloturistice v souvislosti s letošním létem a dovolenou teprve uvažují, nepřehlédněte následující inspirační řádky...

Nejdůležitější je samozřejmě velociped jako takový. Nevybírejte podle ceny. Nízké ceny nesvědčí právě o dobré kvalitě. Asi se z těchto důvodů moc nekupují, proto je výrobci nabízejí jako "atraktivní ceny" do nejrůznějších čtenářských soutěží. Před časem jsem vyhrál horské kolo v jedné čtenářské soutěži nejmenovaného seriózního deníku. Na první pohled krásné stříbrné horské kolo nejmenované značky vydrželo jednu jízdu a stalo se neopravitelným. Prostě si "kleklo". Vycentrovat kolo s "osmičkou" nechtěly ani záruční opravny, protože prý nejde o výrobní vadu. Běžné servisy zase nechtěly opravu udělat, protože by nemohly garantovat, že se závada nezopakuje. Jde prý o "kolo na jedno použití." Jeho cena v obchodech byla kolem dvou tisíc korun... Slušná jízdní kola prý začínají na pětinásobku ceny. A to nové a slušné kolo "pro více použití" však ještě málokdy bývá vybaveno tak, abyste mohli hned vyjet.

Nejprve doplníte drobnou výbavu, funkční hustilku, nosič lahve pro občerstvení. Chcete-li se vydat na delší výlet nebo rovnou na cyklistickou dovolenou, musíte pořídit nosiče (případně dva). Nekupujte nosiče, u kterých výrobce nezaručuje nejvyšší přípustné zatížení! Nosič na vyšší zatížení bude jen o něco dražší a jen o málo těžší. Velmi důležitá je rovněž tuhost nosiče. Při vyšších rychlostech může být kmitající bagáž na poddajném nosiči dokonce nebezpečná. Střídáte-li v průběhu sezóny kratší víkendové výlety a dovolenkové expedice, oceníte variabilní kapsy s odepínacími nástavci.
Osvětlení kola je sice povinné vybavení, ale ne všichni tuto povinnost respektují. O kvalitě svítilny nemluvě. Pro jízdu v noci je zase neocenitelným bezpečnostním opatřením alespoň zadní blikačka. Uchycení na sedle nevyhovuje při vysokém nákladu na zadním nosiči. Na připevnění blikačky na nosič však všichni výrobci jaksi zapomněli. Budete si muset pomoci držákem vlastní výroby.
Brašny pro hezké počasí a menší zátěž najdete v každém krámě. Vybírejte ale raději mezi těmi, které vám mohou sloužit více let, to jsou ty, které jsou zhotoveny z pevnějšího materiálu a mají masivní, nejlépe proti vodě odolné šroubovací zipy.

Pro podzimní cestování za dešťů nespoléhejte na pláštěnky. Neodstrojujte zakoupená kola od blatníků, jinak poznáte, jak chutná mokrý prach z cest na vlastních zádech. Voda na jedoucím kole totiž nepadá shora, ale hlavně silně víří kolem kol a dostane se opravdu všude. O blátivých cákancích uštědřovaných kolem projíždějícími auty nemluvě.

Jsme už vybaveni a rozhodnuti věnovat se aktivně cykloturistice, a to nejen pro lepší fyzičku. Trekingové nebo horské kolo znamená svobodu, dává člověku křídla, rozšiřuje jeho svět o nový úhel pohledu. V každém místě naší země je mnoho pěkných cílů a počet značených cyklostezek se stále rozšiřuje, i když jejich kvalita je ve srovnání se sousedy (zejména v Rakousku) není ještě srovnatelná. Pro dosažení místních cílů už nepotřebujeme víc než čas a chuť, případně parťáka, protože ve dvou se všechno lépe táhne. Možnost vzájemné pomoci při náhlé indispozici či dokonce nějaké technické závadě - neřku-li dopravní nehodě - je neocenitelná. Jsou však také lákavé cíle vzdálenější, ke kterým je třeba nejprve se dopravit s pomocí jiného přibližovadla. Při cestách na druhý konec republiky či do jiné země nejčastěji volíme automobil, na jehož střechu se přidělávají nejrůznější nosiče. I tady je dobré zvážení typu držáku jízdních kol na místě a peníze by neměly být rozhodujícím kritériem výběru. Souběžně bychom měli vyřešit i zamykání jízdních kol, na automboilových nosičích i mimo ně, což lze vtipně prokombinovat.

V okolí Prahy potěší cyklisty především letité asfaltové cestičky křižující brdské Hřebeny. Ideálními nástupními místy jsou: Dobříš, Voznice, Mníšek pod Brdy. Beroun má speciální cyklisticky náročnou sjezdovku na městském vrvchu Děd. Z Prahy vede značená cyklostezka až do Vídně, ale mezi hlavním městem a cyklistickým rájem na Šumavě (a sousedním Rakousku) je ještě pár hezkých cykloturistických místních stezek, především v Posázaví. Oblíbenými cíli kolařů jsou pozvolné terény Vysočiny. Kouzelné Jeseníky, Zlaté hory a Beskydy mívají větší převýšení a patří náročnějším cyklistům. Všechny komunikace v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory jsou k dispozici cyklistům-začátečníkům. Originální motivací je objízdná trasa po zdejších četných rozhlednách. Výšlap na Smrk (1122 m) či Jizeru (1122 m) ovšem už chce pořádnou fyzičku. Cyklisticky poklidné, i když komárů plné, jsou jižní Čechy a Podyjí. Zde pro tradiční ochranu cyklistů nepostačí helmy, chrániče a rukavice, ale lze též doporučit roušky-moskytérky.

Jedním z nejkrásnějších výletů může být projížďka mezi vinicemi. Zajímavý je například okruh kolem Hustopečí na jihu Moravy. Cyklotrasa z Hustopečí vede obcemi Starovice, Uherčice a Velké Němčice. Cyklistická trasa je značena místy po málo frekventovaných místních silnicích, částečně po lesních či polních cestách. Po každý okamžik jízdy je cítit voňavou atmosféru pohostinné jižní Moravy. V každé z vesniček na trase je možné navštívit vinný sklípek a ochutnat třeba místní odrůdu bílého vína, která dostala jméno po Pálavských vrších. Ty v průběhu celé cesty tvoří působivou kulisu jižního obzoru. Ze sedla jízdního kola je stále vidět jabloňové sady nebo rozsáhlé a stále pečlivě ošetřované vinice. Jihomoravské hrozny provázejí turisty při každém šlápnutí do pedálů. Vinných sklípků, které patří ke svérázné charakteristice kraje, je v každé vesničce nepočítaně.

Poznávací výlety na kolech jsou dvojnásob obohacující. Přinášejí osvěžení tělu i duši. Pokud přidáte i osvěžení vínem, nepřehánějte to. Alkohol za volant nepatří a se u nás za řídítky ještě běžně nezjišťuje, může působit obdobné potíže a přinášet srovnatelné následky.
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení