Řím - zahrady okolo Villy Doria

04.05.2008 19:47:00

Řím - zahrady okolo Villy Doria

Při návštěvě velkých světových měst může člověk občas zatoužit po troše ticha a klidu. Pokud se při tom může ještě seznámit s krásným příjemným prostředím, vzácnými historickými památkami či přírodou, stane se nabídka často neodolatelnou. Každé živé a rušné velkoměsto nabízí hned několik takových míst. V Paříži může návštěvník zavítat do Boulogneského lesíka či do zahrad Luxemburgského paláce, Londýn má svůj Hide park a Praha zase nabízí Petřínský vrch či Kinského zahradu. Řím nabízí nespočet takových míst klidu a pohody. Nejčastěji to bývají zahrady aristokratických vil přímo ve městě nebo v jeho bezprostředním okolí.
Jednou z nich je Villa Doria Pamphili na západním okraji centra města s největším parkem v celém Římě. Barokní zámeček, vila Doria, je obklopena přírodním parkem, který slouží jako rekreační oblast velkému počtu Římanů. Celý komplex vily i s parkem vznikl v 17. století jako nádherné letní sídlo, tehdy ovšem ještě s francouzskými zahradami. Dnes z nich zůstalo jen několik altánků, vodotrysků a soch.
Do parku se lze nejsnáze dostat pěšky z centra města tak, že se projde pitoreskní čtvrtí Trastevere směrem do kopce, na vrch Janikul, z něhož se otevírá množství překrásných výhledů na starou část města. Projitím bývalé brány Porta San Pancrazio se člověk ocitá za hradbami starého Říma. Cesta dál vede ještě asi 200 metrů mezi domky a pak na konci, přímo proti východu z bývalé brány se ocitá vchod do zahrad, dnes vlastně tak trochu lesoparku.
Zahrady u Villy Doria jsou veřejně, tedy bezplatně přístupné a řadí se mezi ty naprosto nejkrásnější zahrady, které můžete v Římě či okolí navštívit. Především pokud si toužíte zaběhat na zpevněných (nikoliv však asfaltových) cestičkách, zacvičit si, projet se na kole, nabízí vám tento park jedinečné kilometry cest, částečně slunných, částečně stinných. I pokud se jen toužíte projít, dát si romantické rande, je pro vás toto místo jako stvořené. Množství laviček čeká na nejpříhodnějších místech, až budou objeveny... Zatímco vy se procházíte ve stínu cypřišů, borovic, obrovitých palem... Všechno je tu pro potěšení, pro radost - fontány, sochy, lavičky, altánky. A když se dostanete až přímo do samotného středu celého parku, čeká na vás koruna celého areálu. Na terase s umělou jeskyňkou stojí obklopena květinovými záhony a zastřiženými keříky překrásná barokní vila Doria Pamphili. Samotná budova přístupná není, ale její okolí tento nedostatek bohatě vynahrazuje.
Park skrývá nečekané romantické prostředí, plné krásných zákoutí, nevšedních průhledů mezi stromy a tiché stinné lavičky vhodné pro spočinutí v horkém odpoledni. Některé z travnatých ploch jsou stvořeny přímo pro piknik, jiné, větší, například pro fotbal. Pro všechny žíznivé běžce zde stojí, tak jako naprosto všude v Římě malé pítka, z nichž si lze zdarma nabrat chladnou pitnou vodu.
Celý park může poskytnout program na celé odpoledne, celý den. Cestou z tohoto místa nebeského klidu si můžete přát nevrátit se ihned mezi kamenné zdi starého města. Pak máte ještě možnost cestou zpět odbočit za branou Porta San Pancrazio prudce do leva a po vyhlídkové silničce dojít na vrch Janicul (Gianicolo) s vyhlídkovým náměstím Piazzale Giuseppe Garibaldi, z něhož se můžete kochat pohledy na věčné město přímo pod vámi, na věčné město, které vám může dopřát klidu a pohody kolik si jen můžete přát.

Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení