Za horským vzduchem do Tivoli

04.05.2008 19:55:00

Okolí Říma je mimořádně bohaté na vzácné historické památky a důležité monumenty minulých časů. Každý, kdo by si chtěl prohlédnout něco v okolí Říma si bude muset zvolit, co přesně by rád viděl. Výběr je totiž obrovský od antických vykopávek například ve městě Ostia Antica přes raně křesťanské památky v katakombách či nejpůvodnějších kostelících, renesanční a manýristické vily až po barokní či klasicistní zámky a letní domy se zahradami.
Existuje ale v okolí Říma místo, kde lze spojit v jediný den návštěvu hned tří mimořádně důležitých a pro návštěvníky zajímavých památek. To místo navíc leží v horách a lze v něm tak uniknout, alespoň částečně, před letním rozehřátým velkoměstem. Tím místem je Tivoli asi 40 km na východ od metropole Říma. U Tivoli se nachází tzv. Hadrianova vila, velký stavební komplex, který se do dnešních dnů dochoval jen ve vykopávkách. I ty jsou však úžasné a vzbuzují respekt již svým rozsahem mnoha hektarů. Návštěvníky mohou uchvátit mohutná jezera s ostrovy a se spoustou sloupů a soch a především rozmanitost toho, co je k vidění. Druhým velkým cílem návštěvníků v samotném Tivoli je renesanční Vila d`Este se slavnou vodní zahradou plnou fontán, a nakonec zde ještě stojí Vila Gregoriana ležící u zdejšího vodopádu. Celkem tedy tři monumenty počínaje antickým přes renesanční zahrady až po romantické skalní útvary s vodopády.
Pro návštěvníky přijíždějící z Říma existuje spojení železnicí nebo po silnici. Využijete-li železnice, dostanete se pohodlně a velmi levně přímo do města Tivoli. Bude pro vás ale obtížné stihnout prohlídku všech tří míst. Zvolíte-li vlastní dopravu autem či busem, máte větší naději si prohlédnout vše, přestože budete muset řešit otázku parkování v městečku Tivoli.
Vlak z Říma odjíždí ze stanice Roma Tiburtina, tedy ne z hlavního nádraží (Roma Termini). Na Tiburtinu se nejsnáze dostanete metrem, a to třeba i z Roma Termini. Lístek pro jednu osobu z Říma do Tivoli a zpět stojí kolem 4,6 Eur a jízda trvá hodinu. Čistý a pěkný vláček projíždí spíše nezajímavé příměstské oblasti, ale postupně se dostane do venkovské krajiny a nakonec začne vystoupávat do hor. Albanské hory, v nichž Tivoli leží, nejsou žádné velehory, spíše jen vysoké kopce, přesto rozdíl podnebí je zde jasně patrný. Ještě než v cíli vystoupíte, máte po pravé straně ve směru jízdy rozhled do krajiny i na samotné Tivoli. A těsně před konečnou zastávkou se z ničeho nic otevře pohled na vysoký vodopád! A za moment ještě jednou a ještě jednou. Než vlak zabrzdí na malém nádraží, jsou cestující nadšení z místních přírodních krás. A opravdu je zde na co se podívat.
Malé a lehce zanedbané městečko se choulí ve svahu vysokého kopce. Není to velkoměsto, ale nezapře svůj italský půvab a krásu. Cesta k největší památce je dobře značená, příchozí kráčí uličkami, prohlíží si staré kamenné domy a průhledy mezi nimi se může obdivovat výhledům do hlubokého táhlého údolí. Pro běžného návštěvníka, který se nezaměřuje na antické památky, stojí nejvíce za vidění Villa d`Este, zapsaná na seznam světového dědictví. Cesta k ní je pěkná a plná barů, restaurací a obchůdků.
Samotná vila není nijak výrazná budova. Kromě mnoha místností s krásnými freskami upoutá návštěvníka hlavně výhledy z oken dolů do zahrady. K zahradě také všechno směřuje. Když do ní vstoupíte, rázem se ocitnete v jiném světě! Ve světě vodotrysků, fontán, kašen a dalších kouzel! Zahrady se rozkládají ve svahu, původně bývaly otevřené slunci, dnes jsou zarostlé mohutnými staletými stromy, které poskytují tolik žádoucí stín. Zde se více než jinde můžete vžít do pocitů italské aristokracie 16. století a procházet se po promenádě sta fontán, nejslavnější místní atrakci. Ve třech řadách nad sebou zde stojí ve stometrové frontě jedna fontánka za druhou, aby na konci vyústili na terasu, z níž se otevírá další z místních pokladů - výhledy do krajiny. Za slunného a jasného počasí je vidět až k Římu. Největší fontánou jsou tzv. Vodní varhany. Kaskáda několika řad velkých vodotrysků nad sebou vytváří nečekaně velký zážitek při procházce mezi květinovými záhonky, rozkvetlými keři a mramorovými sochami. Návštěva zahrad d`Este je výborným zážitkem pro všechny, kdo milují romantiku, krásu a zajímavé přírodní a umělé útvary. Vždyť kde jinde najdete umělé jeskyně porostlé mechem a uprostřed s malou fontánkou, z níž stéká voda po skalisku do malé nádržky dole na zemi? Kde jinde mají podél cest umělé horské potůčky plné peřejí? Či pro změnu umělou horu, porostlou mechem a kapradím, z níž stékají peřeje vodních praménků? Procházka po těchto zahradách naplní duši každého romantika. Protože zahrady leží v kopci, je z jejich terasy vidět do údolí a z terasy nad zahradou potom zase uvidíte ostré kopce za obrysem stromů a městečka.
Již samotná Villa d`Este by stačila k tomu, aby návštěva Tivoli, rekreačního střediska v Albanských horách, stála za úvahu. Ještě jsme však nehovořili o další atrakci městečka: Ville Gregoriáně. Leží na okraji Tivoli a v jejím okolí se nachází romantický park s hlubokými údolími, rozeklanými skalami ale především více než stometrovým vodopádem (ten, který vítá ty, kteří přijíždí do Tivoli vlakem). Procházka po pěšinkách této zahrady přináší návštěvníkům několik různých pohledů na tento krásný úkaz.
Návštěva Hadriánovy vily vyžaduje delší čas, samotný areál neleží v Tivoli, ale 5 kilometrů směrem do údolí a stojí za samostatný výlet. Na takový výlet vás pozveme někdy příště, zatím se můžete těšit na návštěvu několika romantických zahrad přímo v Tivoli.

Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení