Jednotná klasifikace ubytovacích zařízení ČR

19.05.2008 11:50:00

Jednotná klasifikace ubytovacích zařízení ČR

Profesní svazy - Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu a Národní federace hotelů a restaurací (dnes Asociace hotelů a resataurací České repoubliky, AHR ČR) - sestavily před dvěma lety za výrazné podpory Ministerstva pro místní rozvoj ČR a České centrály cestovního ruchu oficiální jednotnou klasifikaci ubytovacích zařízení v České republice. Mezi turisty však nejsou tato pravidla, a tedy i práva hotelových hostů, právě moc známa.

Mnohá ubytovací zařízení si navíc stále ještě nejrůznějšími logo doprovázejícími grafickými cípatými ozdobami počet svých hvědiček vylepšují...

Klasifikace ubytovacích zařízení není obecně závazným předpisem a je na provozovateli ubytovacího zařízení, zda novou certifikaci podstoupí, nebo ne. Certifikáty udělují nezávisle na sobě pro své členy - podnikatele výše uvedené profesní svazy. Stanovené požadavky na zařazení do jednotlivých kategorií jsou stanoveny jako minimální. Certifikáty se udělují na dvouletá období.

Společná certifikační označení ubytovacích zařízení obsahují certifikační znak, jméno, logo profesního svazu. V rámci ochrany obchodních zájmů hotelů třídy pětihvězdičkových hotelů jejich zařazení potvrzuje oběma profesními svazy společně ustanovená komise a případné spory řeší svaz, který příslušnému ubytovacímu zařízení certifikát udělil.

Jednotná kategorizace ubytovacích zařízení má za cíl lepší orientaci nejen individuálních zákazníků - hostů, ale i cestovních kanceláří a všech orgánů a institucí zapojených v cestovním ruchu.

Kategorizace stanovuje úroveň bezpečnostních zařízení pokojů, jejich vybavení, stanovuje zejména termíny pro výměnu lůžkovin, ručníků a dalšího prádla, dostupnost telefonu, vybavení rozhlasem, televizí, úroveň hygienických zařízení a dalších servisních služeb, včetně stravování a dalšího občerstvení. Např. vlastní vanu a klozet na pokoji, či legendární hotelové visačky s upozorněním NERUŠIT či UKLIDIT lze vyžadovat až od úrovně čtyř hvězdiček. Tím ovšem není řečeno, že na úrovni tří hvězdiček nemůžete nic z toho mít. Kupříkladu rozhlas a televizi najdete na pokojích se třemi hvězdičkami spíš než vlastní klozet či vanu.

Definice kategorií ubytovacích zařízení

1. Hotel je ubytovací zařízení s nejméně deseti pokoji pro hosty, vybavené pro poskytování přechodného ubytování a služeb s tím spojených (zejména stravovací). Člení se do pěti tříd. Hotel garni má vybavení jen pro omezený rozsah stravování (nejméně snídaně).

2. Motel je ubytovací zařízení s nejméně deseti pokoji pro hosty, poskytující přechodné ubytování a služby s tím spojené pro motoristy. Člení se do čtyř tříd.

3.Penzion je ubytovací zařízení s nejméně pěti pokoji pro hosty, s omezeným rozsahem společenských a doplňkových služeb. Člení se do čtyř tříd.

4. Ostatní ubytovací zařízení: kemp (tábořiště), chatová osada, turistická ubytovna, botel

Klasifikace ubytovacích zařízení

- rozdělení do tříd podle mezinárodního členění

* Tourist

** Economy

*** Standard

**** First Class

***** Luxury

Druhy ubytovacích jednotek

- jednolůžkový pokoj: pokoj s lůžkem pro jednu osobu

- dvoulůžkový pokoj: pokoj se dvěma lůžky, a to ve formě dvoulůžka nebo se dvěma lůžky umístěnými podélně vedle sebe.

- dvoulůžkový pokoj „twin": pokoj se dvěma oddělenými lůžky.

- vícelůžkový pokoj: pokoj se třemi nebo více lůžky.

- rodinný pokoj: pokoj se třemi nebo více lůžky, z nichž alespoň dvě lůžka jsou určena pro dospělé osoby.

- junior suite: ubytování se zvláštním prostorem pro sezení v jednom pokoji.

- suite: ubytování poskytované ve vzájemně oddělených propojených místnostech s lůžkem (ložnice) a sedací soupravou (obývací pokoj).

- apartmán: ubytování poskytující oddělené místnosti pro spaní a místnost se sedací soupravou a kuchyňským koutem.

- studio: pokoj s kuchyňským koutem

- propojené pokoje: samostatné pokoje s lůžky propojené spojovacími dveřmi

- duplex: ubytování na více podlažích s vyhrazeným propojením jednotlivých podlaží.

Na začátku nové turistické letní sezóny lze jen domácím i zahraničním návštěvníkům doporučit, aby při výběru služeb ubytování preferovali ta zařízení, která jsou označena znakem a certifikátem oficiální jednotné klasifikace ubytovacích zařízení. Tato zařízení jim svou certifikací transparentně garantují úroveň vybavení a skladbu dalších poskytovaných služeb.


Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení