Procházka po Františkových lázních

03.06.2008 9:27:00

Procházka po Františkových lázních


Rádi bychom vás pozvali na malou procházku po Františkových lázních. Ze všech západočeských lázní jsou nejmenší, mají jen kolem šesti tisíc obyvatel, rozhodně ale nejsou o nic méně zajímavé než jejich větší kolegyně. Lázeňská část města leží uprostřed parků, které se rozkládají na všechny strany protkány kilometry pěšinek a cestiček s mnoha lavičkami.


Centrum města tvoří pět paralelních ulic, jež dohromady tvoří obdélník, uvnitř něhož naleznete vše, co si můžete jen v opravdových lázních přát. Hlavní ulicí města je Národní třída ústící na náměstí Míru, z tohoto náměstí se pak prochází k dalším pamětihodnostem a také pramenům. Tam se ale dostaneme až za chvilku. Národní třída začíná u kavárny v Sadech v největším parku v centru městečka. Na okraji tohoto parku také zastavují všechny autobusy a je proto jakýmsi vstupním místem pro příchozí návštěvníky. Hlavní ulici lemují po obou stranách nesčetné kavárny, cukrárny, vinárny a restaurace, najdete zde kino a mnoho všelijakých obchůdků. Je to nejživější ulice města, procházka po ní je jako procházka po pravém přímořském letovisku - všude lavičky, palmy, rozkvetlé květiny a krásné ženy. Cestou naleznete několik známých hotelů, například Lázeňský dům Tři lilie. Na konci této ulice stojí po pravé straně komplex společenského domu - Ingo casino, kam můžete zamířit na dobré jídlo či jen příjemné posezení u zmrzlinového poháru. V této restauraci je částečně prosklená podlaha a pod ní se nachází akvárium, v němž volně plavou rybky. Celá tato ulice ústí do náměstí Míru, kde uprostřed stojí rozkošný empírový altánek s Františkovým pramenem. Obklopuje ho nově upravená dlažba, v níž jsou v kruhu kolem altánku znamení zvěrokruhu, každý se tak může ve Františkových lázních najít! Altánek i náměstí již částečně obklopují parky, které se pak táhnou až za město. Po pravé straně se nachází slavná socha malého Františka. Po levé straně stojí ještě za pozornost areál kolonády s cukrárnou a knihkupectvím a pěkné neobarokní budova. Většina turistů se ráda nechá vyfotit u krásné kamenné sfingy, která kolonádu ochraňuje.


Jen malý kousek za kolonádou uprostřed světlého parku plného květin a laviček se rozkládá snad největší místní pamětihodnost - Dvorana Glauberových pramenů. Tato budova ve stylu Art-deco připomíná částečně chrám, částečně palác a jen z části pavilon, kterým ve skutečnosti je. Vejdete-li dovnitř (vstup zdarma), ocitáte se v téměř posvátném prostoru s vysokou bílou podélnou kopulí nesenou mnoha sloupy. Uvnitř bublá několik pramenů ve skleněných nádržkách vyzdobených ornamenty a uprostřed v mramorové zahloubené nádrži vyvěrá nejhlubší pramen, zakrytý skleněnou kopulí, na níž se z výšky hážou mince. Vyjdete-li ven, máte možnost ze zadní strany budovy si nabrat z kohoutků dva ze zdejších pramenů (Glauberův a kostelní).


Posilněni minerálními vodami, se vám možná zachce trochu se projít po parku, který se rozprostírá všude okolo. Nedaleko se nachází ultramoderní sanatorium dr. Petáka, což je dobrá volba pro zájemce o současnou architekturu. Jiná možnost je vydat se cestou k další z kolonád a nedalekému lázeňskému domu Imperiál či k zdejšímu velkému Aquaforu. Další možnost je vycházka k divadlu Boženy Němcové nebo pravoslavnému kostelu v ruském stylu. Okolí nabízí ještě další cíle k vycházkám či posezení. Také pramenů nabízí okolí celou řadu. Na některá z míst vás vezmeme opět příště, abyste si mohli vychutnat návštěvu či pobyt v této klasicistní perle lázeňských letovisek.

Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení