Cestovní pasy s čipy, nebo už jen čipy?

05.06.2008 22:15:00

Hodně se o tom mluví: cestování se po vstupu do schengenského prostoru zjednodušilo, také Češi dostali krátce po začátku letošního roku výsadu procházet bez kontroly letištními kontrolními boxy.
Jsou přece Evropané se všemi výsadami. Euroatlantické spojenectví nám, cestovatelům, brzo (oplátkou za schválení radaru v Brdech) umožní dalšího snu. Na podzim bychom měli bez víz cestovat i do USA. Pouze s platným dokladem totožnosti, cestovním pasem.


Komunikace s úřady a institucemi bez osobních identifikačních dokladů je dodnes takřka nemyslitelná. Kdo nemá osobní doklad, neexistuje. Nebylo však tomu tak odedávna. Prvním osobním dokladem byl rodný list. Pak vznikly cestovní pasy, ten získal jen ten, kdo o něj požádal. Občanské průkazy zavedli v Čechách Němci a po II. sv. válce už zůstaly. Za komunistů bylo jejich nošení povinné i při cestě pro pivo do džbánku přes ulici. Cestovní pasy v té době platily jen v socialistických zemích, zvláštní pasy (šedivé) byly pro Jugoslávii. Zelené s vytouženými doložkami platily pro západní státy. A nyní? Občanský průkaz musí mít každý. Ten v nejmodernějším provedení stačí pro celou unijní Evropu.
Cestovní pas potřebuje jen ten, kdo chce cestovat do světa za hranice schengenského prostoru, což není zadarmo. Stále oblíbenější destinace Egypt stojí paradoxně víc na ambasádě před odletem, nebo při zprostředkování cestovní kanceláří, na letišti při příletu v Káhiře privátně "jen" patnáct dolarů. Za žádost o vízum do Ameriky se platí ještě stále 3000 korun a zdaleka každý ho nedostane. Peníze zpátky ovšem také ne. Případně hrozí nebezpečí, že vás po příletu do Ameriky na základě toho, že "nepadnete do oka" bezpečnostního úředníka, mohou naložit do nejbližšího letadla a vrátit zpátky do Evropy... Tohle nebezpečí nepomine ani po zrušení amerických turistických víz. Amerika se bojí teroristů a již před pádem Dvojčat uvažovala o důkladnější plošné identifikaci lidí.


Stále ještě je ve hře jakási univerzální čipová karta spojující občanku, pas, bankovní kartu, kartu zdravotní pojišťovny. Bez ní by člověk ve vlastním zájmu neměl udělat ani krok. Uvažuje se též předběžně o voperování identifikačního mikročipu (do předloktí či do zátylku) tenkého jako vlas. Svůj význam by měl i v dobách války. Jenže: takový čip může sám přijímat i vysílat informace, které dokáží ovládat lidskou psychiku, mohly by tedy ovládat lidi na dálku, činit z nich poslušné konzumenty čehokoli nebo nebojácné vojáky jdoucí na smrt.


V USA již byly za prezidenta Clintona zhotoveny čipy na magnetické databázi, které mají až 2000 údajů o osobě. Karty se sice podařilo zavést jen zkušebně, pro armádu, ale stále se o jejich plošném zavedení jedná. Jsou připravena devítimístná čísla pro každého Američana, dokonce v budoucnu mají být nahrazena přesnějšími identifikačními čísly šestnáctimístnými. Jiný obdobný systém se připravoval i v Čechách. Rodná čísla by měla být výhledově nahradena složitějším číselným vyjádřením. Už v roce 2010 by měli podle exministra Vladimír Mlynáře státní zaměstnanci používat univerzální čipovou kartu, později úplně všichni. (Právo, 10. dubna 2003).
Lidi by se měli stát věcmi označenými evidenčními čísly, čárovými kódy. V Bruselu existuje obrovský počítač přezdívaný Bestie, který je schopen obsáhnout údaje o dvou miliardách lidí. Připravuje se značení osob čárovými kódy, základ by tvořilo číslo 666, další zařídí počítač Bestie. Čárový kód, který vznikl v sedmdesátých letech, je dalším z nástrojů globalizace. Světová norma ISO 9000, která vyžaduje pro věci toto označení, je sice nepovinná, ale bez něj se na trhu žádná firma neuchytí. Čárovými kódy jsou už údajně delší dobu označováni vězni v americké věznici v Tusconu v Arizoně. Nejnovější generace čárových kódů kód PDF 417, zaváděný od konce 80. let, je dvojrozměrný a interaktivní, lze jej načíst ze 100 m, na dálku a přes překážku.

 

Umožňuje to zařízení radiofrekvenčního přenosu Spectrum 24. Jeden z patentů na čipy pro lidi byl v Americe patentován již 24. 11. 1984 pod č. 5166676. Dálkově ovládat myšlení pomocí mikročipu je možné díky ovlivňování fyzikálních dějů v lidském těle, konkrétně digitálním dekódováním elektromagnetických emisí o frekvenci 30 - 50 Hz a výkonu 5 miliwattů, které běžně mozek produkuje. Zatím se radujeme jen z přízniuvého ovlivňování našich mozků užíváním psychowalkmanů, které fungují na stejném principu. Nebezpečí ze zneužívání případných identifikačních označení lidí je nasnadě...


Nenechme si pokazit začátek cestovatelské sezóny uvažováním nad nedozírnými následky zmenšování a elektronizace identifikátorů lidí! Ale občas, třeba při pasivním cestování, v dopravních prostředcích, bychom se nad věcmi kolem nás zamyslet mohli, dokud toho jsme schopni a zvratně působící čipy nám to neznemožní.


Můžete si uvolnit cestovní pásy, přistáváme, uvoněte si předloktí, projdeme čipasovou kontrolou!

Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení