Město Brno

Název: Město Brno


Historie Brna

Brno druhé největší město České republiky s cca 410 000 obyvateli, leží na soutoku řek Svratky a Svitavy. Město je spádovou oblastí pro celý Jihomoravský kraj, který zde sídlí, a pro část Jihlavska a Zlínska. Ještě na začátku 20. století se o Brnu psalo jako o JEDNOM z NEJVÝZNAMĚJŠÍCH měst Rakouska – Uherska. Dnes je velkoměstem a spolu s Prahou nejvýznamnějším městem České republiky.Brno je významná průmyslová, veletržní a kulturní metropole Moravy.

Poloha

Město Brno leží v Jihomoravském kraji.

Historie Brna

Brno je významná průmyslová, veletržní a kulturní metropole Moravy. Brno má mnoho i méně známých pověstí. K těm asi nejznámějším patří Pověst o brněnském Drakovi, o brněnském kole (oboje jsou pověšeny na Staré radnici v Brně) a dále například Proč bijí na Petrově poledne už v 11 hodin. (Pochází z války se Švédy, kdy údajně švédský velitel zavelel v poledne odtáhnout pryč a proto zazvonilo o hodinu dříve a už to zůstalo dodnes..)Brno bylo povýšeno na město roku 1243. Do 19. století byl užíván hrad Špilberk. Největší rozkvět zažilo město v 19. století, kdy bylo díky rozvinutému průmyslu nazýváno ČESKÝ MANCHESTER – dodnes sídlí v Brně mnoho průmyslových gigantů.

Zajímavosti

Nejvýznamější architektonickou památkou Brna je vila TUGENDHAT, zanesená do seznamů UNESCO. V Brně sídlí několik výsokých škol, např. Masarykova univerzita, Vysoké učení technické, Veterinární a farmaceutická univerzita a Mendelova zemědělská a lesnická univerzita.V Brně se mluví brněnským nářečím – HANTECEM, což ve skutečnosti není nářečí, ale ARGOT posbíraný po celé republice. Můžete si dokonce i koupit slovník hantecu. V běžné mluvě se používá jen několik místních výrazů, např. hokna-práce, šalina-tramvaj, špica-výborný, gábl-jídlo, škopek-pivko….

Památky Brna

Pamětihodnosti Brna: Brněnskou dominantou je Špilberk, vypínající se ve výšce 56 m nad městem. Druhou významnou dominantou Brna je Kostel sv. Petra a Pavla, Petrov, Zelný trh, Kapucínské náměstí, Stará radnice, Dominikánské náměstí, Nová Radnice, Náměstí Svobody, Kostel sv. Jakuba, Kostel sv. Tomáše, Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Janáčkovo divadlo, Mahenovo divadlo, Kostel sv. Jana, Kostel Jana Amose Komenského, Mendlovo náměstí….
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení