Město Písek

Název: Město Písek


Popis

Z historie: Písek leží na břehu řeky Otavy, který založili čeští králové v polovině 13. století hrad a město Písek Díky těžbě zlata a čilému obchodnímu a výrobnímu ruchu město rychle vyrostlo a těšilo se přízni panovníků Přemysla Otakara II. a Václava IV., kteří zde bývali častými hosty. Od 14. století bylo centrem rozsáhlého kraje, který se nazýval Prácheňský. V první polovině 15. století hrálo důležitou úlohu mezi obránci kalicha. Počátek třicetileté války znamenal pro Písek katastrofu. Město bylo třikrát dobýváno a pokaždé dobyto, naposledy 30. září 1620, kdy ho císařští vojáci zcela zničili a obyvatelstvo z velké části zahynulo.

Historie

Od 19. století město zcela mění svou tvář – vystupuje z hradeb, na předměstích vyrůstají celé ulice nájemních domů, na radnici vítězí čeština, vznikají kulturní instituce a spolky a Písek je nazýván městem škol a studentů i Mekkou houslistů. Stává se též – jako město v moři lesů – vyhledávaným letoviskem a oblíbeným cílem turistů. Historické centrum Písku je nyní vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Památky města

Hrad, Radnice, Klášterní kostel Povýšení sv. Kříže, Dům u Koulí, Děkanský kostel narození Panny Marie, Hotel Otava, Mariánské Morové Sousoší, Palackého sady, Obydlí Adolfa Heyduka, Městská elektrárna, Kamenný most, Bývalý hřbitov s kostelem nejsvětější trojice.

Zajímavosti

Největší zajímavostí písku je bezesporu kamenný most, který byl postaven patrně ještě před rokem 1300 a dodnes je nejstarším dochovaným mostem v Čechách.Za mostem na levém břehu se nachází Pražské Předměstí. Nábřeží lemuje nová výstavba – obytný komplex s řadou obchodů, za ním tak trochu skryt leží objekt kina s výstavní síní. Této části města se říká PORTYČ. Ulice navazující na kamenný most se nazývá Třída Národní svobody. Na jejím konci stojí zemědělská škola, proti ní základní škola, před níž byl odhalen Památník Americké armádě-v roce 1945 osvoboditelce města. Prostoru za školou se říká Výstaviště.

Zajímavosti

Zpět do středu města vede cesta podél řeky kolem sportovního areálu, Otavu přemosťuje železná lávka přes ostrov. Z jeho cípu je vidět na vodní elektrárnu, nejstarší zařízení tohoto typu v Čechách. Dnes slouží i jako malé technické muzeum. Historické jádro města je chráněno jako městská památková zóna. Město Písek je nádherné město, proto kdo se vydá do tohoto města určitě se nadchne krásou historických památek. Srdečně Vás zveme.
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení