Město Pardubice

Název: Město Pardubice


Historie Pardubic

Malebné historické jádro Pardubic, je dochovaným dokladem rozsáhlé přestavby realizované na konci 15 a počátku 16. století pány z Pernštejna. Z pozdně gotické výstavby se na několika domech dochovaly zbytky malovaných štítů s figurálními výjevy, které pocházejí z let 1507 až 1515. V letech 1538 až 1542 bylo město přestavěno v duchu rané renesance, domy dostaly novou malířskou výzdobu a štíty s renesančními obloučky, zachovanými dodnes. Z té doby pochází také jedna z pardubických dominant, devětapadesát metrů vysoká ZELENÁ BRÁNA, z jejíhož ochozu se skýtá panoramatický pohled na město a široké okolí. Hodnotnými památkami jsou také kostel sv. Bartoloměje, kostel Zvěstování P. Marie a další...

Ostatní zajímavosti

Pardubicko je krajem prosluněných luk, řek, starých kanálů a rybníků. Může se pochlubit několika chráněnými krajinnými oblastmi a přírodní rezervací pralesem Bukačkou, krásným parkem platanů a staletých dubů v Cholticích i typickou polabskou krajinou kolem Lázní Bohdaneč, městečkem se staletou tradicí slatinných a minerálních koupelí, kam lze zavítat městskou hromadnou dopravou z Pardubic.

Památky

Zájemci o památky mohou navštívit nejen blízký hrad na Kunětické hoře, ale v okruhu šedesáti kilometrů pak další věhlasné východočeské zámky Kuks, Hrádek u Nechanic, Opočno, Častolovice, Slatiňany, Žleby, Litomyšl. V létě je možné pobýt u nedalekých rybníků, vybudovaných Pernštejny. Z té doby je zde také Opatovnický kanál, dodnes funkční chráněná technická památka.

Něco na víc...

Na své si na Pardubicku přijdou i milovníci koní, které kromě tradičních zdejších dostihů jistě zaujme prohlídka světově proslulého Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, který byl v roce 1995 prohlášen národní kulturní památkou. V Pardubicích se pořádá řada sportovních podniků s dlouholetou tradicí a mezinárodním věhlasem. Platí to jak o nejtěžším dostihu evropského kontinentu Velké pardubické steeplechase, tak o plochodrážním závodě. O Zlatou přilbu České republiky. K pardubickému sportovnímu dění tradičně patří rovněž tenisové mistrovství republiky juniorů, mezinárodní šachový turnaj Czech Open a špičkový lední hokej.

Něco na víc...

Také moderní Plavecký areál na Olšinkách i nové koupaliště na Cihelně každý rok hostí řadu mezinárodních akcí, k osvěžení slouží pochopitelně i veřejnosti. Dále pravidelné závody mistrovství světa v motokrosu v nedalekých Halicích.Každoročně se v Pardubicích koná pestrá škála kulturních a společenských akcí od Pardubického hudebního jara přes Folklórní festival až po Městský festival. Pardubice jsou rovněž městem univerzitním, kromě vysokého učení zde najdete i řadu středních škol. Návštěvníci by však rozhodně neměli opomenout ochutnat i zdejší pověstný malovaný perník a výborné pardubické pivo.
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení