Město Doksy

Název: Město Doksy


Popis města

Doksy a Staré Splavy jsou nejznámějším a nejvyhledávanější rekreační střediska severních Čech. Pro turistiku se otevřelo po roce 1928, kdy byla na břehu Velkého rybníka (Máchova jezera) zřízená pláž. V roce 1955 Doksy získaly statut rekreačního a lázeňského města. Dominantou města tvoří nově zrekonstruované náměstí s MARIÁNSKÝM SOUSOŠÍM ze 17. století a kostel sv. BARTOLOMĚJE z r. 1638 se vzácnou kopií sošky PANNY MARIE MONTSERRADSKÉ, tzv. ČERNÉ MADONY. Pod náměstím se nachází původně renesanční zámek upravený do dnešní podoby v 19. století. Dnes je účelově využitý, tudíž veřejnosti nepřístupný.

Zajímavosti

Nejstarším domem v Doksech je tzv. Hospitálek, původně chudobinec a sirotčinec, který nechala postavit hraběnka v roce 1669 hraběnka Marie Františka, druhá manželka Kryštofa Ferdinanda. Dnes je v něm muzeum Karla Hynak Máchy, významného básníka, který Doksy a jejich okolí navštívil několikrát a velmi si zdejší kraj oblíbil. Ve své nejznámější básní MÁJ jej oslavil natolik, že od roku 1961 nese básníkovo jméno – MÁCHUV KRAJ.

Zajímavosti

Rovněž Velký rybník byl přejmenován na Máchovo jezero. Staré Splavy ležící na severním břehu jezera jsou součástí Doks a výrazně se podílejí na turistickém ruchu. Máchovo jezero je vyhledávané hlavně v letních měsících, kdy poskytuje osvěžení a rekreaci tisícům návštěvníků na svých čtyřech plážích. Značný zájem je na projížďky výletními loděmi, velký tobogán, plážový volejbal a bungee jumping z výšky až 50 m. Jezero leží uprostřed lesů, které ukrývají dosud málo objevené romantické krásy. Je obklopeno vrchy Ralské pahorkatiny se zříceninami kdysi pyšných hradů, z nichž nejznámější Bezděz je nedílnou součástí tohoto kraje a cílem většiny výletů.

Něco na víc...

Doksy a Staré Splavy jsou rovněž východiskem z mnoha dalším výletům za turistickými zajímavostmi, a to jak do nejbližšího okolí tak i ke vzdálenějším místům, jako např: Liberec s Ještědem, zoologickou a botanickou zahradou, zámek Lemberk, sklářská města Nový Bor a Kamenický Šenov, skalní hrad Sloup, Kokořínsko a další…

Poloha

Doksy leží v Libereckém kraji, na půl cesty s Mladou Boleslavý a Českou Lípou, nedaleko hradu Bezděz.
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení