Město České Budějovice

Název: Město České Budějovice


Popis

Klenotem Českých Budějovic je jejich historické jádro s množstvým cenných církevních i světských staveb, s gotickými, renesančními a hlavně pak barokními domy, s unikátně zachovaným podloubím podél ulic České, Krajinské, Plachého, Kněžské, Dr. Stejskala i kolem celého náměstí.

Poloha

Město České Budějovice leží v Jihočeském kraji.

Popis

Procházku začneme v samotném srdci Českých Budějovic, na náměstí Přemysla Otaka II. Jedno z největších náměstí střední Evropy tvoří téměř dokonalý čtverec o rozměrech 133 x 133 metrů. Původně se nazývalo prostě Náměstí nebo Rynek a sloužilo již od založení města jako základní orientační bod, místo pro konání trhů, světských i církevních slavností, poprav a podobně. Scházel se tu českobudějovická společnost k pravidelným podvečerním procházkám.

Zajímavosti města

České Budějovice, krajské a okresní město v jižních Čechách na soutoku Vltavy a Malše v českobudějovické pánvi – 99 300 obyvatel. Průmysl strojírenský, potravinářský, dřevozpracující. Sídlo Jihočeské univerzity, Jihočeského divadla a vědeckých ústavů, Jihočeského muzea, biskupství, výstava Země živitelka. Královské město založeno v roce 1265 jako opora královské moci proti Rožmberkům: částečně kolonizováno Němci. Od začátku 14. století středisko obchodu a řemesel, od roku 1569 mincovna, od roku 1751 s přestávkami krajské město.

Zajímavosti

1832 vyjela z Českých Budějovic do Lince první koněspřežka na evropském kontinentě, v roce 1847 založeny tužkařské závody spoluvynálezcem tužky J. Hardtmuthem, 1894 pivovar Budvar. Na náměstí je barokní kašna Samsonova, renesanční radnice, goticko-renesanční Černá věž-72 m vysoká, zbrojnice, později solnice, masné krámy, chrám sv. Mikuláše ze 13. století, renesanční kapucínský kostel sv. Anny, Špitální kostel ze 16. století, gotické věže městského opevnění, biskupský palác.
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení