Město Jindřichův Hradec

Název: Město Jindřichův Hradec


Historie města

V roce 1945 byl obnoven Jindřichodradecký okres. Podle nového správního uspořádání byly k němu v r. 1960 připojeny zrušené okresy Třeboňský a Dačický. Obnovené a nové provozovny textilní lnářské výrobny v městě nesly od r. 1950 název Jiholen. Postupně se proměňovaly na bavlnářské závody, od r. 1960 fungující pod názvem Jitka. V r. 1957 zahájil činnost strojířenský závod Lada n.p. s programem výroby šicích a pletacích strojů. Po r. 1960 byl zrekonstruován starší závod jihočeské Fruty s produkcí sirupů, lihovin, ovocných vín. Na přelomu 60. a 70. let byla vystavena velkokapacitní Jihočeská mlékárna.

Poloha

Město Jindřichův Hradec leží v Jihočeském kraji.

Historie

Díky početnému souboru unikátních stavebních a uměleckých památek, bylo v r. 1950 vyhlášeno historický jádro Jindřichova Hradec městskou památkovou rezervací. Na bohatý spolkový život v předchozím období navázala po r. 1950 celá řada spolků a klubů. Hranice okresu přesáhla Jindřichohradecká opera, která v letech 1950-1965, nastudovala 22 premiér operních děl. Po přestávce operní představení, pokračují od r. 1988. Bohatý kulturní a společenský život doplňila další tradice – mezinárodní soutěž mladých hudebníků Concertino Praga, v Jindřichově Hradci se každoročně pořádají koncerty laureátů. Významných úspěchů na sportovním poli dosáhli i veslaři (Václav Chalupa a další).

Historie

Přechod k tržním formám ekonomiky po r. 1989 uvolnil cestu k rozmachu soukromého podnikání ve stavebnictví, obchodu a službách. Postupně se obnovila větší část historického jádra města. V r. 1993, kdy se slavilo 700. výročí města, se znovu otevřely brány opraveného státního hradu a zámku. Rozšířily se unikátní gobelínové dílny, zrekonstuovaly se koželužské domky u Nežárky. K dobře prosperujícím podnikům patří Kasalova pila, která přešla do rukou p. Ing. Bořivoje Kasala v r. 1994. V r. 1991 se otevřela fakulta managementu Jihočeské univerzity, čímž byl dán základní kámen vysokoškolskému studiu v Jindřichově Hradci.

Město nabízí

Město Jindřichův Hradec nabízí návštěvníkům bohaté kulturní, společenské a sportovní vyžití v nádherném prostředí historického města (galerie, prohlídky památek, koncerty a pravidelná představení opery na zámku, toulky krásnou přírodou, sportovní vyžití např. na tenisových a volejbalových kurtech, cyklotrasy, obchody, hotely, restaurace, kavárny a další..)

Památky města

Městská památková rezervace Jindřichův Hradec, Národní kulturní památka Státní hrad a zámek, Bývalý jezuitský seminář s kaplí sv. Víta – dnes muzeum, Jezuitská kolej s kostelem sv. Máří Magdaleny, Minoritský klášter a kostel sv. Jana Křtitele, Proboštský kostel Nanebevzetí Panny Marie, Náměstí Míru, Hřbitovní kostel sv. Václava, Kostel sv. Jakuba s Černinskou hrobkou, Zbytky hradebního pásu s hradbami, věžemi, porkány a příkopy.
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení