Město Kroměříš

Název: Město Kroměříš


Popis

Ve městě a jeho okrajových částech žije bezmála 30 tisíc obyvatel, počet žen mírně převažuje nad počtem mužských obyvatel. Město historických památek, škol, umění a kultury je nazáváno Hanáckými Aténami. Je vyhledáváno návštěvníky zejména pro bohatství památek. Kroměříž byla vyhlášena nejkrásnějším historickým městem. České republiky za rok 1997. Komplex historických zahrad a Arcibiskupského zámku byl v prosinci 1998 zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Město je dějištěm každoročních hudebních festivalů, výstav, odborných konferencí, sympozií a kongresů. Na tradice kroměřížského školství navazují všeobecné odborné, pedagogické a umělecké školy.

Poloha

Město Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji.

Historie

Už kolem roku 1000 vznikl Velkomoravský hrad Kroměříž a kolem roku 1260 založil olomoucký biskup Bruno ze Šaueberku gotické město Kroměříž. Roku 1500 byla Kroměříž vyplacena Šternberkům uherskými pány. Roku 1645 bylo město drancováno Švédy a morem, který město postihl znovu roku 1680. Roku 1745 potvrdil biskup Jakub Arnošt z Lichtenštejna výsady židovské obce. Roku 1805 obsadila Kroměříž napoleonská vojska a r. 1870 dostalo město autonomní statut. Po roce 1990 byla obnovena historická část města, bohužel v červenci 1977 zasáhlo město stoletá voda. V roce 1998 byly zahrady a zámek uvedeny na listinu UNESCO.

Kultura

Festival Forfest – Mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením se koná od počátku 90 let a soustřeďuje se na současnou hudební scénu, navrací duchovní obsahy do soudobého umění. Akce se konají v atraktivních prostorách Arcibiskupského zámku, v působivých prostorách kroměřížských kostelů i v nádherných zahradách.
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení