Město Turnov

Název: Město Turnov


Popis

Poloha města na křižovatce důležitých cest se stala jednou z předností jeho rozvoje. Je západní vstupní branou do Českého ráje a nazýván srdcem Českého ráje. Jako turistické centrum Českého ráje a jako město bohaté kultury, historických a přírodních památek, rozvinutých turistických služeb je místem kde se dá prožít příjemná dovolená. Od středověku je znám broušením drahých kamenů. Výroba šperků z českých granátů proslavily Turnov po celém světě.

Poloha

Turnov leží 90 km severovýchodně od Prahy a 20 km jihovýchodně od Liberce. Město se nachází v Libereckém kraji.

Historie

Město Turnov bylo založeno v polovině 13. století Jaroslavem a Havlem z rodu Markvarticů na ostrohu nad řekou Jizerou. Pozdějšími pány města se staly významné české rody Vartenberkové a Smiřičtí. V roce 1468 byl vypálen lužickými křižáky a roku 1643 Švédy. Velký požár ohrozil město také roku 1707. Přes všechna neštěstí se tu však rychle rozvíjela řemesla. Již v 17. století zde pracovala řada brusičských dílen, které upravovaly a brousily zdejší a dovážené drahé kameny. Obchod s nimi kvetl zejména v 18. a 19. století, kdy se vyvážely do celého světa. Tradice výroby šperků se v Turnově rozvíjí dodnes. Roku 1884 zde byla založena odborná šperkařská škola, jako první svého druhu v Evropě.

Výlety

Mimo vlastních turistických atraktivit je město ideálním východiskem pro putování Hruboskalskem, Maloskalskem a Klokočskými skalami. Upozorňujeme na Gotický kostel sv. Mikuláše ze 14. stol. renesančně upraven a r. 1722 zbarokizován. Dominantou města je novogotický kostel Panny Marie z 19. století s nedostavěnou věží. Kostel sv. Františka z Assisi ze 17. sto. několikrát zničen ohněm a poč. 19. stol. naposledy přestavován. Městské divadlo z let 1872 – 1874 je zmenšenou podobou Prozatimního divadla v Praze. V okresním muzeu Českého ráje rozsáhlá expozice drahých kamenů, šperků, geologie, archeologie, historie a národopisů. Unikátní panoramatický obraz Mikoláše Alše.

Výlety

K častým cílům turistů patří zámek Hrubý Rohozec, hrad Valdštejn a Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova.
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení