Město Kutná Hora

Název: Město Kutná Hora


Popis

Královské horní město vzniklo ke konci 13. století u bohatých nalezišť stříbrných rud. Díky obrovskému množství architektonických památek a pro jejich zachovalost byla Kutná Hora v roce 1995 zapsána do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Poloha

Kutná Hora leží ve středních Čechách přibližně 70 km východně od Prahy.

Historie

Historie Kutné Hory je nerozlučně spjata s dolováním stříbrných rud. Zdejší důlní revír oplývající nevšedním bohatstvím se postupně stal jedním z největších zdrojů stříbra středověké Evropy. Ve 12. st. byl založen v Sedlci klášter na jehož území byla objevena ložiska stříbrných rud. Ve 13. st. Již koncem 13. st. Poskytovala Kutná Hora zhruba 1/3 evropské produkce tohoto kovu. Posléze se stává střediskem ražby pražských grošů, které patřily k nejsilnějším evropským měnám. Ve 13. st. vznikl název původní hornické osady Stará Kutna a vypukla zlatá horečka. Z původní hornické osady vyrostlo bohaté královské město opatřené četnými výsadami.

Historie

Díky svému bohatství představovala Kutná Hora druhé nejvýznamnější město českého království. Hlavnímu městu Praze konkurovala nejen na poli hospodářském a politickém, ale i kulturním. Válečné události ovšem rozkvět města zastavily. Sláva Kutné Hory vyplývající z těžby stříbrných rud již dávno pominula. Dodnes si však město uchovalo mnohá zákoutí, středověké uličky i řadu význačných stavebních a uměleckých památek. To vše podbarveno bohatou historií vytváří ovšem neopakovatelný kolorit. Město je bohaté na divadla a muzea.

Výlety

Z bohaté historie města stojí rozhodně za zmínku dekret kutnohorský a ražba pražských grošů. Za shlédnutí stojí jistě zejména dominanty města, které tvoří Arciděkanský chrám Sv. Jakuba, Arciděkanství, Chrám Nanebevzetí Panny Marie a Chrám Sv. Barbory a Vlašský dvůr. Nenechte si ujít též Centrum umění v Kutné Hoře, České Muzeum Stříbra, Galerii Felixe Jeneweina a Muzeum alchymie v Kutné Hoře – světově první muzeum věnované alchymii ve všech jejích aspektech je novou vzrušující atrakcí v překrásném historickém centru. Mezi neméně zajímavé kulturní zařízení patří též Muzeum českého venkova – zámek Kačina u Kutné Hory.

Sport

Ke sportovnímu využití můžete využít spoustu cyklistických tras, můžete se věnovat pěší turistice spojené s prohlídkou historického města nebo se můžete věnovat rybářství. Město pořádá též zajímavé sportovní akce, jako např. soutěž horských kol, prázdniny na kole a další.
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení