Město Litomyšl

Název: Město Litomyšl


Popis

Dominantou města je monumentální zámek, jež je národní kulturní památkou a památkovou pod záštitou UNESCO. Město Litomyšl se do historie zapsalo především jako rodiště hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Právě proto se do dalších dominant města řadí Smetanův dům, dům U rytíře a klášterní zahrady. Litomyšlí protéka řeka Loučná.

Poloha

Město Litomyšl leží v Pardubickém kraji.

Historie

Město vzniklo v 11. století na bývalém obranném hradišti při významné obchodní cestě, která spojovala Čechy a Moravu při takzvané Trstenické cestě. V polovině 12. století sem olomoucký biskup přivedl řád premonstrátů. Klášter, jež obývali se stal důležitým střediskem kraje. Pod klášterem vyrostlo Louční sídliště. V roce 1259 dostalo toto sídliště od krále Přemysla Otakara II. městská privilegia a Litomyšl se stala poddanským městem. V důsledcích přírodních katastrof a válek a na základě pozdějších rozsáhlých oprav a rekonstrukcí získalo město empírový ráz (první polovina 19.st.). Po dramaticky prožité situaci kolem revolučního roku 1848 byla Litomyšl velice zadlužené město.

Historie

Toto město odkoupila v dražbě rodina Thurn - Taxisů. Panství se stalo za jejich doby správním centrem nového okresu. Během druhé světové války byla zlikvidována zdejší židovská obec. V roce 1949 se v zámeckém areálu konal první ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl. Ten se koná s přestávkami až dodnes. Zámecký areál dosáhl v roce 1999 zápisu na seznam památek světového dědictví UNESCO. Dnes si zachovává Litomyšl tzv. maloměstský charakter.

Sport

Pro aktivní formu odpočinku nabízí město Litomyšl velké množství sportovních zařízení. Mezi ně patří krytý zimní stadion, městská plovárna, fit-centrum, tělocvičny. Mimo jiné nabízí město a hlavně jeho okolí možnost cykloturistiky a turistiky.

Výlety

Při návštěvě města Litomyšl by Vám neměly ujít zajímavá místa a přírodní skvosty nacházející se v okolí města. Horkými typy jsou Toulcovy Maštale, hrady Košumberk a Nové Hrady, památné místo Růžový palouček, přírodní rezervace Nedošínský háj, víska Kozlov a vrchol s rozhlednou nad městem Andrlův Chlum.
Cestování, ubytování, restaurace, výlety. Na serveru Cestovník.cz naleznete vše o cestování a ubytování, ale také restaurace a výlety. Reklama    |    Přidat profil.

Módní trendy | Moderní bydlení | Těhotenství týden po týdnu | Žaluzie | Inspirace bydlení